TGS: Grev anayasal haktır, ertelenemez

TGS: Grev anayasal haktır, ertelenemez

TGS, cam işçilerinin grevinin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasına tepki gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle cam işçilerinin 24 Mayıs’ta 9 fabrika ve işyerinde başlatacağı grevin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasına tepki gösterdi.

TGS’nin açıklaması şöyle:
“Alın terinin karşılığını isteyen cam işçilerinin grevinin ertelemesi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırıdır.
Kardeş sendikamız Kristal-İş’in toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine aldığı grev kararı Bakanlar Kurulu tarafından “Milli Güvenliği Bozucu nitelikte görüldüğü”nden 60 gün süreyle ertelendi. Bu tutum işçi sınıfının anayasa ile güvence altına alınmış grev hakkının gaspı anlamına gelmektedir.  
Cam işçilerinin yapacağı grevin “milli güvenliğe” nasıl bir tehdit olduğunun kamuoyuna açıklanması gerekmektedir. Bu açıklama yapılamıyorsa hükümetin derdinin milli güvenlik değil patronların çıkarları olduğu anlaşılacaktır.
İşçi sınıfının en önemli mücadele aracı olan grev hakkının korunması gerekirken, hükümetler tarafından yasaklanması, ertelenmesi kabul edilemez.
Türkiye Gazeteciler Sendikası hakkını arayan, alın terinin karşılığını isteyen cam işçilerinin ve kardeş sendikamız Kristal-İş’in yanında olacak, haklı mücadelelerinde sonuna kadar dayanışma gösterecektir.” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

www.evrensel.net