KESK ve Eğitim Sen: Gülmen ve Özakça'ya gözaltı işkencedir

KESK ve Eğitim Sen: Gülmen ve Özakça'ya gözaltı işkencedir

KESK ve Eğitim Sen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi 'Tüm olumsuzluklardan AKP sorumludur' dedi.

KESK ve Eğitim Sen açıklama yayınlayarak 75 gündür açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. 

Konfederasyon ve sendika yaptıkları açıklamalarda, “ Gülmen ve Özakça derhal serbest bırakılmalıdır, gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımı işkencedir” dedi. 

‘SAĞLIKLARINA DAİR TÜM OLUMSUZLUKLARDAN AKP SORUMLUDUR’

KESK yayınladığı basın açıklamasıyla Gülmen ve Özakça'nın gözaltına alınmasına tepki göstererek, “KHK’ler ile yüz binlerin yaşamlarını cehenneme çeviren AKP Hükümeti, gözaltı nedeniyle Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarına yönelik gelişecek tüm olumsuzluklardan ve riskten sorumlu olacaktır” dedi. 

‘2 İNSANIN HAYATI CİDDİYE ALINMIYOR’

Gülmen ve Özakça'nın üyesi olduğu Eğitim- Sen ise yazılı açıklamasında, “Üyelerimiz açlık grevinde kritik bir döneme girmişken, gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımı işkencedir! Üstelik ortada bir suç aranıyorsa, o da yüz binin üzerindeki emekçinin haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmesi ve en temel haklarını kullanabilmelerinin fiilen engellenmesidir” dedi. 

Eğitim Sen açıklamasında, hükümetin, açlık grevinde kritik döneme girmiş 2 insanın hayatını ciddiye almadığının altını çizerek şöyle devam etti: “Oyalama taktikleriyle böylesine ciddi bir konuyu geçiştirmeye çalışıyor. Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, sağlık durumları nedeniyle büyük hassasiyet gösterilmesi gereken, her an sağlık durumlarını kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz”  

BEŞTAŞ: SAVCI HAYATİ RİSKİ NEDEN GÖZE ALDI?

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Beştaş önergede şu soruları sordu: Açlık grevinde en kritik aşamada olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça neden gözaltına alınmıştır? Bu aşamada yurttaşların gözaltına alınmaları hayatları için risk değil midir? Savcılığın böylesi bir riski göze alma sebebi nedir? Savcılığın ‘gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir’ biçimindeki tespiti gözaltı nedeni olabilir mi? Gözaltı için hukuki bir dayanak teşkil etmeyen bu tespit hukuksuzluğun ilanı değil midir? Açlık grevi TCK’nin hangi maddesine göre suçtur?” (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 21:10
www.evrensel.net