Ağbaba: Grev erteleme emekçilere alenen hakaret

Ağbaba: Grev erteleme emekçilere alenen hakaret

CHP'li Veli Ağbaba Bakanlar Kurulunun Kristal-İş'in aldığı grev kararını ertelemesine tepki gösterdi 'Grev erteleme fiilen yasağa dönüştü' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Bakanlar Kurulu’nun Kristal-İş’in aldığı grev kararını ertelemesi üzerine bir açıklama yaptı. 

OHAL ile faşizmin kurumsallaştığına dikkat çeken Ağbaba, “Kongresinde fona ‘Özgürlük’ kelimesini iliştiren ama OHAL’in kalıcı olacağını duyuran partili cumhurbaşkanı, hak gaspının doruğa ulaştığı bu dönemde, hak aramayı da yasaklar hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

‘MİLLİ GÜVENLİKLE ALAKASI YOK’

Kristal-İş Sendikasının Şişecam’a bağlı 9 fabrikada yapacağı grevin milli güvenlikle alakası olmadığını iktidarın da bildiğini ve dördüncü kez Kristal-İş grevini yasakladığını aktaran Ağbaba şöyle devam etti: “Daha önce de cam işçilerinin grevini ‘milli güvenliği bozucu’ ve ‘genel sağlık’ gerekçeleri ile yasaklayan iktidar, aldığı bu karar ile emekçilere alenen hakaret etmektedir. Milli güvenliği asıl tehdit eden, açlıkla ve yoksullukla mücadele eden işçiler değil, devletin her kademesine terör örgütünü yerleştiren, besleyen ve büyüten iktidar partisidir.” 

‘GREV ERTELEME FİİLEN YASAKLAMAYA DÖNÜŞTÜ’

Ağbaba açıklamasında şöyle dedi: “AKP iktidarının 2012 yılında çıkardığı kanun ile grev erteleme kavramı fiilen yasaklamaya dönüşmüştür. 60 günlük erteleme kararına Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermez ise grev başlatılamamakta, doğrudan uzlaşma safhasına zorunlu geçiş sağlanmaktadır. Böylece adı ‘erteleme’ olsa da grevler yasaklanmaktadır. Emekçilerin anayasal olarak güvence altına alınmış grev hakkı, kanun ile işlevsiz hale getirilmiştir.” 

‘OHAL’LE KURUMSALLAŞAN FAŞİZM...’

Ağbaba açıklamasında AKP’nin emek düşmanlığına devam ettiğini ve kazanılmış hakları yok edilen işçilerin seslerini duyurmasına da müsaade etmediğini vurgulayarak “İktidara geldiği günden bu yana AKP’nin yasakladığı grev sayısı 12’ye ulaşmıştır. 1980 darbe döneminden sonra en çok grev yasağının gerçekleştiği dönem AKP’li yıllar olmuştur. İşçilerin hak arama mücadelesi defalarca, milli güvenlik, genel sağlık, ekonomik ve istikrar gerekçeleri ile yasaklanmıştır. Bu sözde gerekçeler aslında AKP’nin korkusunun ifadesidir. OHAL ile kurumsallaşan faşizm, bir kıvılcımdan korkmaktadır” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net