'Gözaltındaki Gülmen ve Özakça enfeksiyon kapabilir'

'Gözaltındaki Gülmen ve Özakça enfeksiyon kapabilir'

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça'nın gözaltında 2 yatağı bulunan yerlerde 3 kişi tutuldukları öğrenildi. Enfeksiyon riskleri bulunuyor.

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek amacıyla 75 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, evlerine düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındı. Gülmen ve Özakça'nın durumu hakkında bilgi veren avukat Selçuk Kozağaçlı, “Şu an TEM şubedeler. 2 kişilik yatak olan yerde, tanımadıkları 2 kişiyle beraber 3 kişi kalıyorlar” dedi. Gülmen ve Özakça'nın gözaltındayken enfeksiyon kapma riski bulunduğu belirtiliyor. 

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara Yüksel Caddesi'nde başlattıkları açlık grevinin 75. gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, dün gece düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındı. Polisin, gözaltına gerekçe olarak Gülmen ve Özakça'nın  haklarında adli kontrol kararını gerekçe gösterdiği öğrenildi. TEM ekiplerinin evlerine yaptığı baskın sırasında hırpalanan Gülmen ve Özakça, TEM şubeye götürüldü. Gözaltılar sırasında Gülmen ve Özakça'nın polisler tarafından düşe kalka taşındığı öğrenildi. Polislerin eve yaptığı baskında öğretmen Özakça'nın eşi Esra Özakça'nın da polisler tarafından darbedildiği ifade edildi. 

Gözaltındaki Gülmen ve Özakça'nın durumu hakkında bilgi veren avukat Selçuk Kozağaçlı, savcılıkla henüz görüşmediklerini belirterek, “Savcılıkla görüşüp serbest bırakılmaları için bir an önce serbest kalmaları için çalışmalarda bulunacağız. Eğer gözaltı süresi uzarsa Gülmen ve Özakça, su ve şeker almayı bırakacaklar. Şu an 2 kişilik koğuşta tanımadıkları 2 kişiyle daha 3 kişi kalıyorlar” dedi. Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça ile ilgili gelişmelerin öğle saatlerinden sonra kesinlik kazanabileceğini ekledi. 

Doktorlar ise Gülmen ve Özakça'nın açlık grevleri nedeniyle enfeksiyon kapma riskine dikkat çekiyordu. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Gülmen ve Özakça'nın durumuyla ilgili “açlık grevlerinin ilerleyen dönemlerinde pnömoni yani ciddi akciğer enfeksiyonları gelişebilmekte, ileri derecede beslenme bozukluğu (malnütrisyon) olan bu kişilerde enfeksiyonlar hayatı tehdit etmektedir” demişti. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 11:53
www.evrensel.net