ODTÜ'de cinsiyetsiz tuvalet talebi oyalanıyor

ODTÜ'de cinsiyetsiz tuvalet talebi oyalanıyor

ODTÜ'de yönetim tarafından açılacağı söylenen cinsiyetsiz tuvalet talebi çeşitli gerekçelerle oyalanıyor.

ODTÜ’de LGBTİ+Dayanışması’nın imza kampanyası yürüterek talep ettiği cinsiyetsiz tuvaletler, çeşitli gerekçelerle oyalanıyor. Öğrenciler, “Cinsiyetsiz tuvalet gibi basit, hak temeline dayanan bir ihtiyaca yönelik talebi dahi okuldaki bürokratik birimlerin birbirinin üzerine atması, aracı hocalara olumlu cevap verip öğrencilere farklı davranması bürokratik LGBTİ+ fobinin ODTÜ yönetimine işlediğini gösteriyor ve eninde sonunda kazanacaklarımızın bürokratik fobinin yıkılması açısından da anlam taşıyacağına inanıyorum” diyor.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması geçtiğimiz Mart ayında Sosyal Bilimler Fakültesindeki bir katın tuvaletlerinin cinsiyetsiz tuvalet haline getirilmesi talebi ile bir imza kampanyası başlatmış ve imza kampanyası fakülte öğrencisi 420 kişiye ulaşmıştı. Bölüm Başkanlıklarına iletilen dilekçeler Bölüm Başkanlarının imzasıyla Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığına gönderilmiş, dekanlık da tuvaletlerin iki hafta içerisinde açılacağını söylemişti. Ancak dekanlık bu süreçte tuvaletler için "Cinsiyetsiz", "LGBTİ" ifadelerinin kullanılmaması ve sosyal medyaya yansıyacak herhangi bir haberin yapılmaması gibi şartlar koşarak öğrencilerin tepkisini çekti. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması yaptığı açıklamada, kendilerinden birçok tolerans beklendiğini ancak buna karşılık da fakültenin kuytu bir köşesindeki bir tuvaletin kendilerine gösterildiğini söyledi. Öte yandan rektörlüğün devreye girmesiyle sürecin uzadığını belirten öğrenciler, rektörlük tarafından oyalandıklarını düşündüklerini ifade ettiler. Tuvaletlerde tacize maruz kaldıklarını ve hangisini seçeceklerini bilemediklerini söyleyen öğrenciler, bunun temel bir hak olduğunu ve artık ayrımcılığa uğramak istemediklerini belirtiyorlar. 

LGBTİ Dayanışmasından Özgür, “Cinsiyetsiz tuvalet gibi basit, hak temeline dayanan bir ihtiyaca yönelik talebi dahi okuldaki bürokratik birimlerin birbirinin üzerine atması, aracı hocalarla olumlu cevap verip öğrencilere farklı davranması bürokratik LGBTİ+ fobinin ODTÜ yönetimine işlediğini gösteriyor ve eninde sonunda kazanacaklarımızın bürokratik fobinin yıkılması açısından da anlam taşıyacağına inanıyorum” dedi. Yine Dayanışmadan Murat da “Trans+öğrenciler olarak ikili cinsiyetçi transfobik tuvaletleri kullanmayı kabul etmiyoruz. Bu kampüste ikili cinsiyet/transfobi karşıtı mücadelelerimize eylemlerimizi daha da arttirarak devam edeceğiz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mayıs 2017 10:54
www.evrensel.net
ETİKETLER ODTÜLGBTİ