04 Temmuz 2012 10:16

Adil yargılama ve savunma hakkı çiğnendi

İHD İstanbul Şubesi Silivri Gözlem Heyeti, aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Yayıncı Ragıp Zarakolu’nun da olduğu 193 sanıklı KCK ana davasının ilk duruşmasına ilişkin gözlem raporunu açıkladı.Silivri’de gerçekleşen duruşmada, duruşmanın ilk gününden itibaren dışarıda yoğun bir kolluk kuvvetleri ablukasının

Adil yargılama ve savunma hakkı çiğnendi

Paylaş

Silivri’de gerçekleşen duruşmada, duruşmanın ilk gününden itibaren dışarıda yoğun bir kolluk kuvvetleri ablukasının yaşanmasının, giriş çıkışların engellenmesinin, Kürtçe savunmaya izin verilmemesi, duruşmaya girmek isteyen avukatların darp edilmesi, tutuklu yakınlarının 2. gün duruşmaya alınmamasının, iddianamenin avukatların ve izleyicilerin olmadığı bir mahkemede okunmasının hukuk ve insan haklarına aykırı olduğunu ifade etti.

Bugün, İHD İstanbul Şubesinde gerçekleşen bir toplantıyla raporu kamuoyuna sunan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, yaşananları, “Hiç umutlanmayın, burada insan hakları işlemez” sözleriyle özetledi. “Oradaki herkese verilen mesaj çok açıktı: Bizlere,  ‘muhalefet edeni canından bezdiririz’ denildi” diye konuştu. Yaşananlarla sanık ve izleyicilerin terörize edildiğini ve tüm kamuoyuna gözdağı verildiğini belirten Efe, “Yaşanan, devletin hukuka, adil yargılanma ve savunma hakkına açık saldırısından başka bir şey değildir” yorumunu yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Rafineride patlama

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa