'Forum, Yıldızlılar için önemli bir adımdı'

'Forum, Yıldızlılar için önemli bir adımdı'

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Hazal İlik, Yıldız kampüsünün taşınması ile ilgili YTÜ öğrencilerinin yaptığı forumu Evrensel'e yazdı.

Hazan İLİK

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünden, Beşiktaş kampüsüne giden 15.00 ringinden iniyor ve toplanma alanına gidiyoruz. Tüm gün boyunca Yıldız kampüsü girişinde öğrencilere uygulanan okul kartı kontrolü, kimlik kontrolü, çanta arama gibi güvenlik önlemlerinden geçerek kampüse giriyoruz. Daha erken saatlerde kampüse girmek isteyen diğer arkadaşlarımıza çıkardıkları engellerle karşılaşmıyoruz kalabalık olduğumuzdan. Forumun başlangıç vakti olan 16.00 civarı toplanma alanında YTÜ’nün forum vs gibi etkinliklerde uzun süredir göremediği bir kalabalıkla karşılaşıyoruz. Tonoz meydanda çember halinde oturduğumuzda yaklaşık 250 kişilik bir grubuz. Yıldız kampüsünde yalnızca üç fakülte olduğunu ve etkinliğin duyurusunun sadece sosyal medyadan yapıldığını göz önünde bulundurursak oldukça iyi bir sayı. Fakat bu aşağı yukarı beklediğimiz bir durumdu. Çünkü Yıldız kampüsünün yeniden taşınması gündeme geldiğinden beri, Davutpaşa’dan Yıldız’a bütün öğrencilerin gündeminde ve dilindeydi bu konu. Kulüplerin mesaj gruplarından amfilere, kiminle bir sohbet açılsa herkes bu durumdan rahatsız olduğunu söylüyor ama kendi başına ne yapabileceğini kestiremiyordu. Forum öncesinde kampüsün kapısındaki çevik, içindeki sivil polisleri fark etmemek olanaksızdı. Ortamdaki gerginliği dağıtmak için üç arkadaşımız genel sekreter ile görüştü. Forum başladıktan sonra kampüse ne olacağı konusunda resmi hiçbir şey olmadığı, her şey söylenti gibi dolaştığından, resmi bir bilgi almak üzere genel sekreter sorularımızı cevaplamak üzere foruma davet edildi. Öğrencilerin fazlaca tepkili olması, hatırı sayılır bir kalabalığın toplanmış olması önemli bir etkendi genel sekreterin foruma katılması açısından. Söyledikleriyse fazlaca muallaktı fakat toplamından okulun da fakülteleri vermeye çok gönüllü olmadığını, cumhurbaşkanlığı ile bir pazarlığa girdiği söylenebilir. Hatta bunun için bir harita oluşturduklarını da söylüyor genel sekreter. Forumun bitişinde alınan kararlardan bazıları, kulüp ve toplulukların kendi özgünlükleri ile katılacağı büyük bir şenlik, sosyal medya üzerinden hashtag eylemi ve bu durumu TV, gazete gibi her alanda olabildiğince duyurmaya çalışmak.

Bu forum belli ölçülerle Yıldızlılar için önemli bir adımdı, öğrenci temsilcilerinin, akademisyenlerin, kulüp ve toplulukların birlikte ördükleri bir mücadele hattına girdiği ve devam ettiği her durumda hem rektörlüğün belli konularda tavizler vermek zorunda kalacağı hem de Yıldız’daki öğrenci mücadelesinin önemli bir eşikten geçmiş olacağı aşikar.

www.evrensel.net