21 Mayıs 2017 07:23

Tales Buluşması 27 Mayıs’ta

Didim Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tales Buluşması kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleşecek.

Tales Buluşması 27 Mayıs’ta

Paylaş

Didim Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Tales Buluşması’nın ikincisi 27 Mayıs’ta gerçekleşecek. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, turizm kenti olan Didim’in tarihi özelliklerini gün yüzüne çıkarmak için “Tales buluşması” kapsamında bir dizi etkinlik düzenlediklerini belirttti.

İkincisi düzenlenecek “Tales Buluşması” için açıklamalarda bulunan Didim Belediye Başkanı Atabay ”Geçen yılki etkinliklerde, bu topraklarda yaşamış olan Tales’in matematikçi yönünü ve matematik bilimine katkılarını ele aldık. Buluşmanın etkisi çok fazla oldu. Bu yıl ise Tales’in felsefeci kişiliğini ön plana çıkaran bir buluşma düzenliyoruz” dedi.

TALES MATEMATİK VE FELSEFE OKULU AÇILIYOR

Didim Belediyesi, 15 bin dönümlük bir alan üzerinde uluslararası niteliği olacak bir okul açmaya da hazırlanıyor: Tales Matematik ve Felsefe Okulu. 

Hazırlıklarla ilgili bilgi veren Başkan Atabay “Çocukların ve gençlerin Tales’in matematikçi ve felsefeci yönünü bizzat görmelerine, görerek öğrenmelerine, analitik öğrenme ve düşünme yeteneklerini geliştirmeye de yardımcı olacak bir düzenleme yapacağız” dedi. Düzenledikleri etkinliklerde, kurum ve kuruluşların katkılarına açık olduklarını da ifade eden Atabay, örneğin Didim Derneğinin düzenlediği matematik yarışmasıyla Tales Buluşması’na katkı sunduğunu belirtti.

İRAN, ÇİN VE HİNDİSTAN’DAN BİLİM İNSANLARI GELİYOR

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB) Başkanı ve Didim Belediyesi Meclis Üyesi Sevinç Karataş, Buluşma’nın ayrıntılarına ilişkin gazetemize şu bilgileri verdi: “Tales’in yaşadığı MÖ 6. yüzyıl, Uzak Doğu-Batı Anadolu ekseninde doğa bilimlerinin temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönem. Tales ve çağdaşları olan düşünürler İran’da Zerdüşt, Hindistan’da Buddha ve Çin’de Konfüçyus etkileri günümüze kadar uzanan felsefeciler olarak anılmaktadırlar. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katılımları ile Milet Antik Kent’te gerçekleşecek sempozyumun başlığı “MÖ 6 YY - İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları” olarak belirlendi. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Tales Buluşmaları’nda, ülkemizin bilim insanlarının yanı sıra İran, Çin ve Hindistan’dan gelecek felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin farklı topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatacaklar.” 

RİMA KHCHEİCH KONSER VERECEK

Buluşma kapsamında düzenlenecek sempozyumun ardından bir de müzik dinletisi gerçekleşecek. Konuyla ilgili bilgi veren Sevinç Karataş, “Yüzyıllar önce ailesi Anadolu’ya Fenike’den (bugünkü Lübnan) göç eden Tales’in ana yurdundan, Lübnan’dan önemli bir ses, Rima Khcheich sempozyumun ardından gün batımında Milet Antik Tiyatroda bir konser verecek” dedi.

Didim Derneği Başkanı Ali Budak ise bilimin önemsenmesi gerektiğini belirterek, “Bilimin doğduğu yerde yaşıyoruz ve bilimden uzaklaşıyoruz. Cehaletin kutsandığı bu ülkede Tales buluşmalarını önemli buluyorum. Bu sene biz de Türkiye Zeka Vakfının katkılarıyla hazırladığımız matematik yarışmasıyla katkı sunuyoruz. Gençlere ve yetişkinlere yönelik gerçekleşecek bu yarışmada, kazananlar İzmir Uzay Kampı ve Nesin Vakfı Matematik Kampı’ndaki kurslara katılarak ödüllendirilecekler” dedi. Yarışmaya katılımın 21 Mayıs günü sona ereceğini söyleyen Budak, yarışmaya her yerden katılım beklediklerini belirtti.

2. TALES BULUŞMASI PROGRAMI

Sunuş ve oturum yönetimini Yrd. Doç. Ebru Güzel’in yapacağı Tales Günleri Buluşması’nda yapılacak sunumlar ve konuşmacılar şöyle; 

Prof. Dr. Betül Tanbay (Boğaziçi Ün)  –  Filozof ve Bilim İnsanı Thales

Dr. Liu Qiang (Konfüçyus Enstitüsü Eş Başk, Çin) –  Konfüçyus Mirası ve Önemi Dr. Thupstan Paldan (Hindistan, Yazar&Eğitimci) – Budizm ve Batıya Etkileri

Prof. Dr. M. Marufiah (Yazar, İran) -  6. yy’da İran ve Mezopotamya’daki Gelişmeler 

Doç. Dr. Meriç Bilgiç  (Kocaeli Ün) -  Tales Öncesi ve Sonrası Uygarlıklar Arasında Bilim Teorisindeki Etkileşim ve Dönüşümler

Faruk Pekin (Fest Travel) -  İnsanlığın Düşünsel Evriminde, Farklı Düşüncelerin Ortaya Çıkmasında MÖ 6. yüzyılın Önemi (Aydın/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Poroşenko: Donbass’a T-80 tankları gönderildi

SONRAKİ HABER

Sri Lanka Sağlık Bakanlığı ölü sayısını 253 olarak düzeltti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa