CHP, AKP kongresine katılmayacak

CHP, AKP kongresine katılmayacak

CHP'nin AKP'nin yarın düzenlenecek 3. Olağanüstü Kongresine katılmayacağını açıkladı. Kongrede Erdoğan, AKP Genel Başkanı olacak.

CHP'nin AKP'nin yarın düzenlenecek 3. Olağanüstü Kongresine temsilci göndermeyeceği açıklandı.

Konuya dair yazılı açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Binali Yıldırım'ın partilerini kongreye davet ettiğini ifade etti. Davetiyenin geçen hafta kendilerine ulaştığını kaydeden Tezcan, "Yıldırım'a nazik daveti için teşekkürlerini sunduklarını" kaydetti.

Kongrede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığa aday olacağını hatırlatan CHP'li Tezcan, "Hatta bu açıklamalarda, salon düzeninde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık forslarına da yer verileceği belirtilmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı makamındaki bir şahsın bir partinin genel başkanlığına adaylığının konuşulmasının dahi mevcut anayasanın açık ihlali olduğunu söyleyen Tezcan'ın açıklamasının devamı şöyle: "Anayasamızda ‘Cumhurbaşkanı, göreve başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki gibi ant içer…' giriş cümlesiyle yer alan yemin metninin son bölümü ‘…Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim' şeklindedir. Görüleceği üzere anayasamıza göre mevcut cumhurbaşkanı, üstüne aldığı tüm görevleri tarafsızlıkla yerine getirme konusunda, üstelik ‘Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda' namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş biridir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Seçimi Kanununun ‘seçilen cumhurbaşkanının partisi ile bağının kesileceğini' düzenleyen 4.maddesi de halen yürürlüktedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Büyük Kongresinin bütün bu düzenlemelere ve yerleşik siyaset geleneğimize aykırı olarak tarafsız Cumhurbaşkanlığının şeklen devam eden son izini de yok etmeye dönük olduğu aşikardır. Tarafsız cumhurbaşkanı niteliği ile bağdaşması mümkün olmayan parti genel başkanlığını tescil edecek, ‘tek adam rejimi' arzusunu gerçekleştirmeye dönük bu kongrede bulunmak siyasal ilkelerimiz ve meşruiyet anlayışımıza uygun değildir. Bu nedenle, faaliyetlerini Anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmekle yükümlü bulunan bir siyasi partinin, anayasanın açıkça ihlal edileceği kongresine katılmayacağız." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net