BTS'de 10 Ekim'de yitirilenlerin anısına genel kurul

BTS'de 10 Ekim'de yitirilenlerin anısına genel kurul

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) 8. Olağan Genel Kurulunu 10 Ekim'de yitirilenlerin taleplerini büyütme çağrısıyla gerçekleştiriyor.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası 8. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiriyor. Genel Kurul, 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitiren 14 BTS üyesinin anısına düzenleniyor. Genel kurula delegelerin yanı sıra katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, sendika ve meslek örgütü temsilcileri de katıldı. CHP Milletvekili Necati Yılmaz ve Emek Partisi Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Fevzi Ayber de genel kurula katılanlar arasında.

Orhan Altun'un divan başkanlığında gerçekleşen Genel Kurul emek, demokrasi ve barış mücadelesinde yaşamını yitirenler adına saygı duruşu ile başladı. Genel Başkan Uğur Yaman konuşmasında 10 Ekim katliamında ağır yaralandığı için emekliye ayrıldığını, bu yüzden son genel kurulu olduğunu söyledi. Duygu yüklü bir konuşma yapan Yaman, hayatını kaybeden üyeleriyle anılarını da paylaştı. Umudu kaybetmemek gerektiğini söyleyen Yaman, 16 Nisan referandumu sürecinde gösterilen ortak mücadeleyi, katliamda yaşamını yitirenlerin bıraktığı yerden ve onlara verdikleri “barış” sözünü tutarak büyütme çağrısı yaptı.

DEMİRYOLLARI TASFİYE EDİLDİ

Demiryolu alanındaki politikalara da değinen Yaman, demiryollarının tasfiye edildiğini söyleyerek rant uğruna karayolu ulaşımının tercih edilmesini eleştirdi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası her türlü darbeye karşı olan sendikalarının OHAL uygulamalarıyla gerçekleşen adaletsizlik ve hukuksuzluklara da karşı olduğunu kaydeden Yaman, son iki yılda Türkiye'de yaşananların asırlardır uygulanan zulüm politikalarının en ağır şekli olduğunu söyledi.

'BİR DARBEDEN DAHA BETER'

KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak da konuşmasında hem Suruç hem 10 Ekim katliamı sanıklarının "aynı çete olduğunu" söyleyerek,  katliamların yaşanmasında payı olan herkes hesap verene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Konfederasyonlarının hem askeri hem de sivil her türlü darbeye karşı olduğunu kaydeden Toprak, 12 Eylül darbesinde 4 bin kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve 15 Temmuz sonrası bir darbeden daha beter saldırıların gerçekleştiğini söyledi.

'BİAT ETMENİN SINIRI YOK'

İş güvencesi ve kıdem tazminatı tartışmalarına da değinen Toprak, devlette artık “çalışıp çalışmama” değil “biat edip etmeme” kıstası getirildiğini söyledi. Toprak, “Yüzde 99 biat eden Başbakan Davutoğlu bile oturduğu Başbakanlık koltuğundan kaldırıldı. Biat etmenin sınırı yok” dedi. Kamuda partili memur zihniyetinin bundan sonra işyerlerine getirileceğini kaydeden Toprak, OHAL İnceleme Komisyonunun kendisinin hukuksuz olduğunu belirtti.

Toprak, kanun hükmünde kararname (KHK) ile atıldıkları işlerine dönebilmek için açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih  Özakça'nın yanı sıra intihar yoluyla yaşamına son veren kamu emekçilerinin sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu belirtti. Toprak, ölümlerin durdurulması için herkesin işe iade edilmesi gerektiğini söyledi.

ILO'YA TÜRK-İŞ GİDİYOR

Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) Türkiye'deki emekçileri temsil etmek üzere Memur Sen'in gönderilme kararının alınmasına tepki gösterdiklerini ve bunu uluslararası alanda da dile getirdiklerini söyleyen Toprak, dün Çalışma Bakanlığı yetkililerinin konfederasyonlarını arayarak Türk-İş'i gönderme kararı aldıklarını söyledi. Toprak, hükümetin kendi kararından geri adım attırılmasının önemli olduğunu söyledi. Toprak, bu yıl gerçekleşecek toplu sözleşme görüşmelerinin de OHAL koşulları altında gerçekleşmesinin mümkün olmadığını  söyledi.  

Genel kurulda konuk konuşmalarının ardından 10 Ekim katliamının yaşandığı tren garı önünde anma töreni gerçekleşti. Genel kurul yarınki yeni yönetimin belirleneceği seçimlerle sona erecek. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2017 14:22
www.evrensel.net
ETİKETLER BTS