Tutuklu Gazeteci Çelik: Kral kadar medya da çıplak

Tutuklu Gazeteci Çelik: Kral kadar medya da çıplak

Tutuklu DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik: Hakikatin yalan, yalanın ise hakikat gibi topluma sunulduğu dönemeçteyiz. Kral kadar medya da çıplak.

DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden soruları yanıtladı.  “Hakikatin yalan, yalanın ise hakikat gibi topluma sunulduğu” bir dönemeçten geçildiğini söyleyen Çelik, “Kral kadar soytarısı olan medyanın da çıplak olduğunu haykırmak gerek” dedi.

KHK ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik 100 günü aşkın süredir Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Cezaevi koşullarını Bianet’ten Evrim Kepenek’e anlatan Çelik, “Kelepçeli muayene dayatılıyor. Haftalık telefon hakkı süreleri kısıtlanıyor. Açık görüş hakkı keyfi olarak engelleniyor” dedi.

‘NE PAHASINA OLURSA OLSUN...’

Türkiye’de “basın özgürlüğü” konusunda bilindik ezberlerin bile artık çok geride kaldığını söyleyen Çelik, “Geçmişte gerçeklerin açığa çıkmasının topluma ulaşmasının önüne geçmek için yayın organları kapatılıp gazeteciler öldürülürken, cezaevlerine doldurulurken bugün ise Adorno’nun tanımladığı gibi “Hakikatin yalan, yalanın ise hakikat gibi topluma sunulduğu” bir dönemeçteyiz. Buna karşı yapılması gereken ilk şey ise kral kadar soytarısı olan medyanın da çıplak olduğunu haykırmak. Meslek onuru bu topluma karşı taşıdığımız en önemli sorumluluk” dedi.

Çelik, cezaevleri, işsizlik, şiddetle korkutulan gazetecilerin her ne pahasına olursa olsun ötekini görmesi, bilmesi, tanıması ve haklarını savunması gerektiğini söyledi.

‘KİTAP GÖNDEREBİLİRSİNİZ’

Cezaevinde yaşanan ihlaleleri de anlatan Çelik, “Her hafta 10 dakika olması gereken telefon ile görüş hakkı iki haftada bir yapılabiliyor. Yine ayda bir yapılması gereken açık görüş iki ayda bir yapılabiliyor. Üstelik yasal sınır bir saat belirlenmesine rağmen görüşler keyfi bir biçimde yarım saate kadar düşürülebiliyor. Tutsaklara onur kırıcı olarak kelepçeli muayene dayatılıyor. Sağlığa erişim kriz noktasında” dedi. Daha önce kitap yasağı olduğunu hatırlatan Çelik, “Şimdi kitap gönderebilirseniz çok iyi olur” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Ömer ÇelikDİHA