Gümrük Han’da yarım asırlık müzik kardeşliği

Gümrük Han’da yarım asırlık müzik kardeşliği

Gümrük Hanı’nın müzisyenleri Abdullah Ayazgöl ve Abdurrahman Aydınlık, 'Günlük kazancımız kente gelen yerli ve yabancı turistlere bağlı.'

Urfa’nın Birecik ilçesinde aynı mahallede doğup büyüyen ve aynı zamanda akraba olan Abdullah Ayazgöl ile Abdurrahman Aydınlık’ın müziğe ilgisi 50 yıla dayanıyor. Merkez Eyyübiye ilçesine bağlı tarihi Gümrük Hanı’nda darbuka ve keman enstrümanları ile yöresel ezgiler çalarak yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan müzisyenler, zaman zaman coşturuyor, bazen de ezgileri ile dinleyenleri hüzünlendiriyor. Çocuk yaşlarda ellerine aldıkları enstrümanları her hangi bir müzik hocasından eğitim almadan kendi çabaları sonucunda çalmayı öğrenen müzisyenler, belirli bir ücret talep etmek yerine, dinleyicilerin verdikleri bağışlar ile yetiniyor.

KAZANÇLARI KENTE GELEN TURİSTLERE BAĞLI

65 yaşında 6 çocuk babası olan Kemancı Abdurrahman Aydınlık, çalışma arkadaşı Darbukacı Abdullah Ayazgöl ile olan hayat hikayesini şöyle anlatıyor: “Abdullah ile çocukluğumuzdan beridir bir gün olsun ayrılmadık. Aramızdaki arkadaşlık kardeşlikten de ötedir. 50 yıl önce bizi bir araya getiren müzik aşkımız, bugün de bizi bir arada tutmaya devam ediyor. Gün boyunca çalıp söylemek zor olsa da, müziğe olan tutkumuz bize güç veriyor.” İşlerinin iyi olduğunu, ancak son yıllarda turizm sektöründeki düşüşten nasiplerini aldıklarını söyleyen Aydınlık, “Genellikle kente gelen turistlerin uğrak yeri olan Gümrük Hanı’nda çalıyoruz. Dolayısıyla günlük kazancımız kente gelen yerli ve yabancı turistlere bağlı. Son birkaç yıldır kente yeterince turist gelmediği için, bazen eve siftahsız gittiğimiz günler de oluyor” diyor.  

‘DOSTLUĞUMUZ DEVAM EDECEK’

67 yaşındaki 6 çocuk babası Abdullah Ayazgöl ise, kendileri için mekan ve zamanın önemli olmadığını belirterek, dinleyici nerede ister ise orada çalıp söylediklerini ifade ediyor. Mesleğini çocuklarına öğrettiğini ve ailece müzikle uğraşmalarına rağmen arkadaşından ayrılmadığını vurgulayan Ayazgöl, “Müzik ile başlayan dostluğumuz, birbirimize olan inancımız ve kararlılığımız sayesinde bu günlere kadar geldi ve bugünden sonra da devam edecek” diyor. (Urfa/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Gümrük Han