Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak anıldı

Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak anıldı

22 yıl önce gözaltında öldürülen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak anıldı. 

Gözaltında Kayıplara karşı Uluslararası Mücadele Haftası kapsamında, İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu, 22 yıl önce gözaltına alınıp öldürülen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak’ı mezarı başında andı. Gazi Cemevi önünde bir araya gelen Ocak ve Karakoç aileleri ile çok sayıda kişi Gazi Mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. 

Mezarlığa gelen kitle ilk önce mezarlık girişinde bulunan Hasan Ocak’ın mezarına gitti. Daha sonra burada yapılan saygı duruşunun ardından kitle, Rıdvan Karakoç’un mezarına doğru yürüyüşe geçti. Burada kısa bir konuşma yapan Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç, 22 yıldır adalet aradıklarını belirterek, “Katleden o cellatları ve katilleri adalet önüne çıkarana kadar hesap sormaya devam edeceğiz. Sizi unutmadık ve unutturmayacağız.” dedi.

İHD İstanbul şubesi Gözaltında Kayıplar Platformu adına konuşan Sebla Ağcan da “22 yıldır Rıdvan ve Hasan için mücadele ediyoruz, haklı olduğunuz bir davadan vazgeçmezseniz, o davanın kazananı olursunuz. Bu sene aramızda Rıdvan’ın annesi yok. Onu bu sene kaybettik fakat biz bu işin peşini bırakmayacağız.”dedi.

Anmada konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir ise, 22 yıldır yürütülen mücadele sonucu büyük bir aileye dönüştüklerini kaydederek, “Türkiye’de on binler katledildi. Türkiye karanlık bir tarihe sahiptir. Bunların sorumlusu olan devlet yetkilileri hesap verecektir” dedi.

Hasan Ocak’ın kardeşi Hüseyin Ocak da “Ben Rıdvan’ın bir merkezde işkence görüp öldürüldüğünün tanığıyım. O da Hasan gibi boğularak öldürülmüştü, üzerinde sigara yanıkları ve morluklar vardı. 20 yıllık adalet talebimiz ne yazık ki ileri gidemedi. Hasan’ın davasına takipsizlik verildi. Aynı karar Rıdvan içinde verilmeye çalışıldı. 22 yıldır söz verdiğimiz gibi kayıplarımızın davasına sahip çıkacağız.” dedi.

Hasan Ocak’ın mezarı başında konuşan annesi Emine Ocak da “Bizim çocukları öldürdüler, İşkence yaptılar artık yeter. Adalet istiyoruz, adalet istiyoruz, adalet istiyoruz diye seslendi. 

Kenan Bilgin’in ağabeyi İrfan Bilgin de ‘22 yıldır adalet peşinde koşmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz, onların mücadelesini sürdüreceğiz alanlarda sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Devletin adaletsizliği ile karşı karşıyayız, Bunların hesabını sormak boynumuzun borcudur” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net