Ankara’da 19 Mayıs için ilk tören Anıtkabir'de

Ankara’da 19 Mayıs için ilk tören Anıtkabir'de

Ankara'da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın İlk töreni Ankara’da, Anıtkabir'e çelenk konulmasıyla başladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 98’inci yılında Türkiye genelinde düzenlenecek etkinliklerle kutlanıyor. İlk tören Ankara’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk konulmasıyla başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı kapsamında Anıtkabir’i ziyaret etti. Bakan Kılıç ve beraberindeki heyet, Türk bayrakları taşıyan gençlerle Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Kılıç’ın mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Bakan Kılıç, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Kılıç, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk. Zatıâlinizin 98 yıl önce Samsun’dan başlattığı tarihi yolculuk, sizlerin önderliğindeki inançlı yürüyüşüyle Ankara’da Cumhuriyetimizin kurulması ile hedefe ulaşmıştır. Aziz milletimiz 15 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın çağrısı ile meydanları doldurmuş kutlu emanetinizi canı pahasına sahip çıkmıştır. Gençlerimiz bu direnişin en ön safında yer ayarak geleceğimizin teminatı olduklarını bir kez daha ispat etmişlerdir. Gençlere olan güvenimiz 16 Nisan’da onları TBMM’ye götüren yasa tekliği ile sembolleşmiş ve Gazi Meclisimizin kapıları 18 yaşını dolduran her gencimize sonuna kadar açılmıştır. Başta zatıâliniz olmak üzere, milli mücadele kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Ve Gençlik Spor Bayramımızın kutlu olmasını diliyorum.” (ANKA) 
 

www.evrensel.net