ABD Senatosu’ndan Erdoğan’a mektup: Sorumluları bulun

ABD Senatosu’ndan Erdoğan’a mektup: Sorumluları bulun

ABD Senatosu’ndan iki senatör Erdoğan’a mektup göndererek protestoculara saldıran görevlilerin sorumlu tutulmaları yönünde çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD ziyareti sırasında Washington’da, Türkiye Büyükelçiliği önünde, Erdoğan’ın korumalarının protestoculara saldırısıyla ilgili tepkiler durulmadı.

ABD Senatosu’ndan Demokrat Partili Senatör Dianne Feinstein ve Cumhuriyetçi Partili John McCain, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ortak bir mektup göndererek, barışçıl protestoculara şiddetle saldıran görevlilerin sorumlu tutulmaları yönünde çağrıda bulundu.

Senatörler, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın konutu önünde yaşanan olayların ABD yasaları ve düşünce özgürlüğü kapsamında kabul edilemez olduğunu belirterek ‘Ne yazık ki, bu olaylar hükümetin basın, etnik azınlık gruplar ve muhaliflere nasıl davrandığını yansıtıyor’ dediler.

California’dan Demokrat Parti Milletvekili Ed Royce da, ADB Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Adalet Bakanı Jeff Sessions’a yolladığı mektupla, Erdoğan’ın korumaları hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi. Royce mektubunda korumaların barışçıl gösteri yapan kişilere saldırdıklarını, yere yıkılanlarını kafalarına tekme attıklarını, haklarında yasal işlem yapılması gerektiğini belirtti. Royce, ‘Bu davranış, son yıllarda Türk demokrasisine büyük zarar veren siyasi aktivistler, gazeteciler ve dini özgürlüğe yönelik geniş çaplı darbelerin göstergesidir. Bu şiddet eylemlerinin hoş karşılanmayacağına dair açık bir mesaj göndermek için, bu kişilere karşı tüm cezai yaptırımların uygulanması gerek’ dedi.

Washington polis yetkilileri de 9 kişinin yaralandığı, 2 kişinin de gözaltına alındığı olayların görüntü ve fotoğraflarının incelendiğini, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servis ile işbirliğinde çalıştıklarını, kimliği belirlenen kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı. (DHA)
 

www.evrensel.net