Çift haneli rakamlar bize tonlarca yük!

Çift haneli rakamlar bize tonlarca yük!

Sabahın erken saatlerinde Kayseri İŞKUR binası önünde bekleyenlerle yükselen işsizlik rakamlarını ve 'iş var çalışan yok' tespitini konuştuk.

Mehmet PEKER
Murat ZEREN
Kayseri

İşsizlik oranı, enflasyon oranı çift hanelerde dolaşıyor. Yükselen işsizlik, artan hayat pahalılığı karşısında verdikleri yaşam mücadelesini, ‘İş var çalışan yok’ tespitlerine dair ne düşündüklerini, sabahın erken saatlerinde Kayseri İŞKUR önünde sıralanan işsizlere sorduk.

“İş bulursam bu söylediğim şeyler bana sıkıntı yaratabilir” diyerek görüş bildirmekten ve görüntü vermekten kaçınan birçok işçinin varlığına tanık olduk. 

Ekmek kaygısından düşündüğünü söyleyemeyenlerin yanı sıra “Sorun söyleyelim” diyen de vardı. Özetle: “O çift haneler bize tonlarca hayat yükü” cevabını aldık!

1400 LİRA İLE ZOR

İlk görüştüğümüz kişi Tekstil İşçisi Halil Tuna’ya soruyoruz: “TÜİK’ in açıkladığı son verilere göre işsizlik yüzde 12’leri aştı, enflasyon aldı başını yürüyor. Bu durum hayatınızı nasıl etkiliyor ve nasıl değerlendiriyorsunuz?” 

Tuna, “İşsizlik beni direkt olarak etkilemese de çevremi ve akrabalarımı oldukça etkiledi, giderek yoksullaşıyoruz. Aldığımız maaş hiçbir şeye yetmiyor. 1400 lira maaş alıyoruz. Ama piyasaya gelince bunun hiçbir değeri yok. Temel tüketim maddeleri dahil birçok şeye zamlar geliyor. Bunun bir düzene konması lazım aldığımız maaş yaptığımız işin karşılığı değil. Bu konularda işçiye değil patronlara yüklenilmesi lazım işçi zaten oldukça zor durumda. İşsizliğin zamların enflasyonun yanında bir de sigortasız işçi çalıştırma meselesi var. Bunların büyük bir çoğunluğunu Suriyeli işçiler oluşturuyor. Suriyeli işçiler hiç pahasına sigortasız çalışıyor. Bu konuda Çalışma Bakanlığına büyük iş düşüyor” diye cevap veriyor.

‘İKİ TÜRLÜ SIKIŞIĞIZ’

Aynı soruları yönelttiğimiz, genç İşsiz Ekrem Duman şunları söylüyor: “20 yaşındayım ama okul olmadığı için iş arıyorum. OSB’lerde her gün binlerce insan iş arıyor. Birkaç iş denk geliyor. O da askerlik istiyor. Ben de daha kolay iş bulmak için askerliği aradan çıkartıp iş bakmaya devam edeceğim. Bu işsizlik ve enflasyon ekonomik durumumuzu olumsuz etkiledi. Bu durum daha da devam edeceğe benziyor. Hem iş bulup çalışsak bile iş yerinde baskı ve maaşlarımızı almakta sorunlar yaşıyoruz. İki türlü de sıkışık olan biziz!” diye konuştu.

‘İŞ VAR DA ÇALIŞAN YOK’ DİYENE...

Uzun süredir işsiz olduğunu belirten Aytaç Çiçek, “Dışarıda bir işsiz ordusu var ve bunun büyük çoğunluğu ‘Ne iş olsa yaparım’ diyor. Bu durum sıkıntı doğuruyor. Bir işi iyi yapmalısınız her işi yaparım diyorsanız dengesizlik oluşuyor. İşin komik denilebilecek bir yanı da patron, ‘Çalışacak işçi arıyorum ama bulamıyorum’ diyor. Öte yandan baktığımızda işsizlik oranı çift haneli rakamları aşmış durumda bu sıkıntılı bir süreç. Herkes aynı işi yapmayabilir. Ağır işlerde, temiz olmayan işlerde çalışmak öyle kolay değil. ‘İş var da, kimse çalışmıyor’ diyenler ücreti iyi mi, çalışma şartları nasıl ondan hiç bahsetmiyor…” diyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BUHAR OLDU

İŞKUR önündeki işçilerden Aytaç Çiçek, “Enflasyon ve zamlara gelecek olursak asgari ücrete zam geldi hemen ardından elektrikten suya her şeye zam geldi asgari ücrete yapılan zam bir anda eridi adeta buhar oldu gitti. Böylece eskisinden daha kötü bir duruma geldik. Bu asgari ücret temel geçim ihtiyacını karşılamıyor. Ne yapacağız bilemiyoruz” diye konuştu.

www.evrensel.net