Sosyal medya paylaşımı, işten atılma gerekçesi gösterildi

Sosyal medya paylaşımı, işten atılma gerekçesi gösterildi

Antalya'da temizlik görevlisi Halil Çalışkan, sosyal meydaya Fadime Göktepe'nin fotoğrafını paylaşması işten atılma gerekçesi gösterildi.

Mahir DOĞAN
Antalya

Antalya’nın Alanya ilçesinde, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda temizlik görevlisi olarak çalışan Halil Çalışkan isimli işçinin, sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımları, işten atma gerekçesi sayıldı.

Alanya’da üç yıldır  Yüksek Öğrenim Kredi ve yurtlar kurumu Alanya yurt müdürlüğünde, taşeron firma olan SYM TURİZM TİCARET A.Ş ‘ye bağlı şirkette temizlik işçisi olarak çalışan Halil Çalışkanın, 18.08.2016 tarihinde tazminatsız ve kıdemsiz olarak işine son verilmesi üzerine Alanya iş mahkemesine açmış olduğu işe iade davasında 1 Mayıs ve Polisler tarafından dövülerek öldürülen, Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin annesi, Fadime Göktepe’nin fotoğrafını paylaşılması işten atılma gerekçesi sayıldı.
Alanya iş mahkemesinde görülen davada davacı vekili Av. Nusret Gürgöz savunmasında ‘’dava dosyası içerisinde bulunan tüm sosyal paylaşımların tümü ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Müvekkilim işçidir, 1 Mayıs işçi bayramı paylaşımı yapması gayet normaldir müvekkilim iş akdinin fesi ile mağdur edilmiştir. Hakkında her hangi bir ceza soruşturması mevcut değildir. Müvekkilimin paylaşımları suç olsaydı hakkında bir ceza soruşturması olurdu. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki bir paylaşım nedeni ile taşeron şirkete iş akdinin fes edilmesi hukuka aykırıdır’’ diyerek, ‘’davanın kabul edilmesini talep ediyoruz’’ dedi. Savunma sonrası mahkeme gerekçeli kararı 1 ay sonra açıklanmak üzere, ( 8 gün içerisinde Antalya bölge adliye mahkemesine istinaf yolu açık olmak üzer) davanın reddine karar verdi.

'BEN EMEP ALANYA İLÇE BAŞKANI VE BİR İŞÇİYİM'

Konu ile ilgili görüştüğümüz Halil Çalışkan ‘’benim sosyal paylaşım sitesinde yapmış olduğum paylaşımlarda suç olarak gösterilen 1 Mayıs ile ilgili paylaşımım ve TC. Mahkemelerinden hapis cezası almış polislerin, döverek öldürdüğü gazeteci Metin Göktepe’nin annesi, Fadime Göktepe’yi paylaşmamdan daha doğal bir şey olamaz. Ben EMEP Alanya İlçe Başkanı ve bir işçiyim. Devletin işçi bayramı olarak kabul ettiği 1 Mayıs işçi bayramını elbette paylaşma hakkım var benim. Üstelik bu bir siyasi parti faaliyetidir. Bu iki paylaşımı yaptığım için benim işten atılmam ve işe iade davamın mahkeme tarafından reddedilmesi OHAL koşullarında verilmiş siyasi bir karardır diyerek, hakkımda mahkemece verilmiş bu yanlış karar için Avukatım aracılığı ile üst mahkemeye itiraz edeceğiz’’ diyerek mahkemenin hakkında vermiş olduğu bu karara tepki gösterdi. 

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2017 23:34
www.evrensel.net