Balyoz savcısına 3 kez ağırlaştırılmış müebbet talebi

Balyoz savcısına 3 kez ağırlaştırılmış müebbet talebi

‘FETÖ’ üyesi olduğunu itiraf eden Balyoz savcısı için 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ adı altında yapılan soruşturmalar kapsamında tutuklanan ve ‘FETÖ’ üyesi olduğunu söyleyen “Balyoz Planı Davası” Savcısı Hüseyin Kaplan hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ile “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. 

Hüseyin Kaplan’ın, Balyoz planı davasının duruşma savcılarından olduğu ve kapatılan İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ve diğer savcısı Savaş Kırbaş ile birlikte hareket ederek, örgütün amacı doğrultusunda usulsüz ve hukuka aykırı yargılama yaptığı belirtildi. İddianamede şu tespite yer verildi; “İsnat edilen suçların sanıklar tarafından işlendiğine dair somut herhangi bir delil bulunmadığını dikkate almadan, dava dosyasındaki imzasız ve kimin tarafından hazırlandığı belli olmayan dijital verileri delil kabul ederek yargılama yapıldı.”

Hüseyin Kaplan Balyoz davasına ilişkin delillerin gerçek olduğunu ileri sürdü. Kaplan, “ Şu anda bile Balyoz davasındaki delillerin gerçek olduğuna inanıyorum. O tarihlerde dijital verilerin doğruluğuna dair bir sürü rapor vardı. Ancak aleyhe raporlar da vardı” dediği belirtildi.    (İstanbul/ANKARA)

www.evrensel.net
ETİKETLER BalyozFETÖ