Altıok’tan Cumartesi Anneleri Haftası için kanun teklifi

Altıok’tan Cumartesi Anneleri Haftası için kanun teklifi

CHP'li Zeynep Altıok her yıl 20 ve 27 Mayıs arasındaki haftanın 'Cumartesi Anneleri Haftası' olarak anılması için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Anneler Gününün kutlandığı bu hafta, çocukları gözaltında kaybedilen anneler adına her yıl 20 ve 27 Mayıs arasındaki haftanın “Cumartesi Anneleri Haftası” olarak anılması ve bu konuda etkinlikler yapılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. 

Altıok konuyla ilgili verdiği kanun teklifinde gözaltında kaybetme ile ilgili olarak “Bu kirli yöntem, baskı ve şiddet  uygulayan ülkelerde karanlık odakların baskı ve sömürü sistemine karşı aktif mücadele içinde olan devrimcileri, aydınları ve insan hakları savunucularını gözaltına alıp kaybederek, halk arasında korku, belirsizlik ve kaygı yaratma ve böylece toplumsal muhalefeti susturma çabasıdır. 

Dünyanın her yerinde aydınlar, sendikacılar, öğrenciler, gazeteciler, işçiler, yazarlar, hukukçular, yani halkın her kesiminden insan bu saldırının hedefi olmuştur. Geçmiş acılarla sağlıklı bir şekilde hukuki ve toplumsal yüzleşme sağlanması çağdaş ve gelişen bir ülke olmanın temel koşuludur. Geçmişten alınan derslerle geleceği kurgularken toplumsal hafızası ve vicdanı güçlü bireyler yetiştirmek, aydınlık bir geleceği tesis etmek için her yıl 20 ve 27 Mayıs arasındaki haftayı “Cumartesi Anneleri Haftası” olarak belirleyerek karanlıkta kalmış tüm faili meçhul cinayetler ve insanlık suçunu ve suçlularını aydınlığa çıkartmak için toplumsal tüm yapı ve katmanların işbirliği ve kamuoyunun dikkati en etkin şekilde sağlanmalıdır.” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2017 14:02
www.evrensel.net