Paylan: Mültecilere yapılan harcamalar donduruldu mu?

Paylan: Mültecilere yapılan harcamalar donduruldu mu?

HDP’li Garo Paylan geçici koruma statüsüyle yaşayan Suriyeli mültecilere yapılan harcamanın aynı rakamla açıklandığına dikkat çekti.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türkiye’de geçici koruma statüsüyle yaşayan Suriyeli mültecilere yapılan harcamanın aynı rakamla açıklandığına dikkat çekti. Paylan Başbakan’a yönelttiği soru önergesinde “Eylül 2016’tan bu yana harcamalar dondurulmuş mudur?” diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan ve bakanların defalarca Türkiye’de bulunan, mülteci statüsüne alınmayıp geçici koruma statüsünde tutulan yaklaşık 3 milyon Suriyeli için 25 milyar dolar harcandığını açıkladıklarını hatırlattı. 

Geçici koruma statüsündeki Suriyeliler için yapılan harcama kalemlerinin ne olduğunu ve harcamaların yıllara göre dağılımını soran Paylan şöyle devam etti: “Her bir harcama kaleminden faydalanan Suriyelilerin sayısı kaçtır? Suriyeliler için hangi bakanlıktan ne kadar bütçe harcaması yapılmıştır? 25 milyar dolar rakamına nasıl ulaşılmıştır? Eylül 2016’dan bugüne kadar Suriyeliler için yapılan harcamalar 25 milyar dolar olarak açıklanmaktadır. Eylül 2016’tan bu yana harcamalar dondurulmuş mudur?” (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net