İzmir'in suyunu tehdit eden sorun çok daha büyük

EGEÇEP İzmir'deki 3 günlük su kesintisiyle ilgili açıklama yaptı: Kentin su havzasında işletilen altın madeni en önemli tehdit.

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) İzmir'de üç gün süresince yaklaşık 1 milyon insanı susuz bırakan su kesintisi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Resmi açıklamaların ötesinde sorunun çok daha farklı ve boyutlu olduğunu ortaya koyan EGEÇEP, kentin su havzasında işletilen Efemçukuru Altın madeninin en önemli tehdit olduğunu dile getirdi. 

BORNOZLU PROTESTO

İzmir'in metropol ilçelerinden Buca, Gaziemir ve Karabağlar'ın üç gün boyunca susuz bırakan su kesintisine İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Tahtalı Barajı ile arıtma tesisi arasındaki borunun çatlamasını gerekçe gösterdi. Şirinyer Pazaryeri yakınında bir basın açıklaması yapan EGEÇEP'liler ise İzmirin suyunu bekleyen çok daha büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekti. Halkın ilgi gösterip aktif olarak katıldığı basın açıklamasında "Efemçukuru suyu bizim, siz eritin altın için", "Bahane etme suyumu ver benim, ucuz ve temiz su senin asli görevin", "Yeni baraj Güzelbahçe Çamlı, bugün çok daha anlamlı", "Biz seçtik destek verdik halkçı diye belediye, yağmurlu havada su vermedi 'günahım yok' diye diye" gibi özellikle yerel yönetim İBB'ni ve AKP hükümetini eleştiren ilginç dövizler taşıdılar. Bornozlu katılımcıların da olduğu basın açıklamasında konuşan EGEÇEP YK üyesi Barış Özel, İzmir BB'nin bu tür sorunları önceden hesap ederek bir B planının olması gerektiğine dikkat çekti. 

MADEN İÇİN ÇAMLI BARAJI YAPTIRILMIYOR

EGEÇEP'in İzmir’in suyunu bekleyen tehlike ile ilgili, kentin su güvenliğine yönelik yıllardır çok sayıda eylem ve etkinlik gerçekleştirdiğini belirten Özel, "120 kilometre ötedeki Gördes Barajı’ndan medet ummanın doğru olmadığını, Güzelbahçe Çamlı Barajı’nın yapımının 2008 yılından beri AKP Hükümetleri tarafından engellendiğini, bunun nedeninin ise kente 20 kilometre uzaktaki Menderes-Efemçukuru Altın Madeni olduğunu söyledik durduk" dedi. Özel, altın madenine karşı açılan davalara İBB'nin ve kente temiz su sağlamakla görevli kurumu İZSU'nun duyarsız kaldığını, 10 bin liralık keşif ücretini yatırmadığını ve yurttaşların bunu kendilerinin karşıladığını hatırlattı. 

SU HAVZALARINDA MADENCİLİĞE İZİN VERİLMEMELİ

Özel; “İBB başkanı sayın Aziz Kocaoğlu Efemçukuru Altın Madeni-Çamlı Barajı meselesi konularında yetkili olmadığını ya da yetkilerinin alındığını söylüyor. Oysa İBB Başkanı olarak; 'Ey İzmirliler İzmir'in içme suyunu Efemçukuru Altın Madeni zehirliyor. Bu maden yılda 100 milyon dolar kar etsin diye AKP hükümeti Çamlı barajını yapmamıza müsaade etmiyor’ diyemez miydi?” sorusunu yönetti. Su kesintilerinin ardından İBB'nin artık alışıldık pasif su ve çevre politikasını sürdüremeyeceğini, dile getiren Özel, su kesintilerini siyasi rant meselesi yapmaya çalışan AKP ve yandaş medya organlarına da tepki gösterdi. Özel, "Günübirlik çözümlerle İzmir'in su sorunu çözülemez. Yanlış su politikaları nedeniyle İzmir'in içme suyunun geleceği tehdit altındadır. Su havzasındaki Efemçukuru Altın Madeni derhal kapatılmalıdır" dedi. Basın açıklamasında tüm İzmirliler kentin suyunu savunmaya çağrıldı. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2017 13:23
www.evrensel.net