03 Temmuz 2012 14:36

‘Oğlumla beraber hayallerimi de yaktılar’

Urfa E Tipi Kapalı Cezaevinde çıkan yangında yaşamını yitiren 13 tutukludan biri olan Sinan Özalp’in annesi Zeliha Özalp, devletin hayallerini de oğlunun bedenini de yakarak yok ettiğini belirtirken, baba Ahmet Özalp, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuracaklarını söyledi.Tahliyesine 2.5 ay kala Urfa E Tipi Kapalı Cezaevinde yanarak

‘Oğlumla beraber hayallerimi de yaktılar’
Paylaş
Ruken Şehir

Tahliyesine 2.5 ay kala Urfa E Tipi Kapalı Cezaevinde yanarak yaşamını yitiren tutuklulardan 22 yaşındaki Sinan Özalp’in yoksulluk nedeniyle Bozova ilçesinin Kındırali köyünden Urfa merkeze göç eden ailesi oğullarının ölümüyle yıkılmış. Mevsimlik tarım işlerinde çalışarak geçimlerini sağladıklarını belirten anne Zeliha Özalp, 6 çocuğunun en küçüğü olan Sinan’ı yoksulluk içinde büyüttüğünü söyleyerek, “Ben tarlalarda çalışırken çocuklarım aç ve susuz kalırdı. Gün gelir bir şey olmadığı için ekmeğe salça sürer eline verirdim. Ben bu şekilde çocuklarımı büyüttüm. Devlet çocuğumu yaksın diye büyütmedim. Benim hayallerim vardı. Oğlumu evlendirecektim. Devlet hayallerimi de onun bedenini de yakarak yok etti. Devlet bu mudur?” diye konuştu.

Baba Ahmet Özalp ise “Vali taziye ziyaretinde bulundu. Koğuşun demir kapısının iç tarafa doğru açıldığını arka tarafında da tutukluların yük bıraktığı için yangına geç müdahale ettiklerini söyledi. Ama biz de, tüm Türkiye de iyi biliyor ki; koğuşların kapısı dış tarafa doğru açılıyor” dedi. Cezaevi müdürü ve gardiyanların yangına bilerek müdahale etmediklerini söyleyen baba Özalp, “Yangından yarım saat sonra müdahale ediliyor. Koğuşların hemen yanında yangın hortumları var. Onlarla neden müdahale etmediler? Cezaevinde çıkan yangının araştırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağız” dedi. (Urfa/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Beşir’in Beşar’dan neyi eksik?

SONRAKİ HABER

Çamurlu suya karşı büyük tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...