Batman’da çocuk istismarı protesto edildi

Batman’da çocuk istismarı protesto edildi

Batma'da ortaya çıkan cinsel istismar skandalı Batman'da TJA'nın çağrısıyla bir araya gelen kadınlar tarafından protesto edildi.

Serpil BERK
Batman

TJA çağrısıyla Batman’da bir araya gelen kadınlar kentte son günlerde açığa çıkan çocuklara yönelik istismar skandalını protesto etti. Kadınların yapmak istediği yürüyüş ise polis tarafından engellendi.

Batman’da 14 yaşında ki G.’ye çalıştığı işyeri sahibinin cinsel istismarı sonucu çocuğu fuhşa zorlamasına tepkiler büyüyor. TJA tüm kadın örgütlerine çağrı yaparak Batman’da  açıklama yaptı. Açıklama öncesi HDP Batman İl Örgütü önünde bir araya gelen kadınlar, Sanat Sokağı’na kitlesel bir yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis yürüyüşe izin vermedi. Engellemeyi protesto eden kadınlar HDP Batman İl Örgütü önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Saddet Becerekli, Mizgin Irgat, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu üyeleri, Barış Anneleri Meclisi, Demokratik İslam Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Üyeleri, HDP ve DBP Diyarbakır il eş başkanları ile çok sayıda kadın katıldı.

“Batman’dan yükselen çocukların çığlığına sessiz kalma, tecavüzün kefaleti olmaz” ana pankartının açıldığı eylemde, “Çocukların sesi yükseliyor duyuyor musun?”, “Taciz, tecavüze dur de koruma”, “Tecavüz insanlık suçudur” ve “Susmadık, susmayacağız, alanlarda olacağız” dövizleri taşındı. Eylemde, cinsel istismar sık sık slogan ve zılgıtlarla kınandı.

‘OLAYIN ÜZERİNİN ÖRTÜLMSİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Eylemde konuşan TJA üyesi Fatma Kaşan, kadınlar olarak bu duruma sessiz kalmayacaklarına dikkat çekerek, “Bu nedenle bir çok ilden kitlesel olarak Batman’a geldik. Bu olayın üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Devlet sistematik olarak Kürt illerinde taciz, tecavüz politikalarını yürütüyor. Kadın kurumlarının kapatılması bu olayların artmasına öncülük etmiştir. Konuyla ilgili sağlıklı bilgi almamak bu olayı daha vahim bir noktaya sıçratıyor. Ortada ciddi iddialar var. Kefalet iddiası doğruysa bu açık ve net bu olayın kendisinden çok daha vahim bir konu olduğunu göstermektedir. Parayla suçun, tecavüzün satın alınabileceğine dair bir mantığın devrede olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

‘TÜM KADINLAR SES ÇIKARTMALI

Evrensel'e konuşan HDP Batman İl Eş Başkanı Fatma Kapalıgöz şunları kaydetti: “Baroyla ve diğer kurumlarla birlikte olayın takipçisi olacağız. Ucu nereye giderse gitsin hukuk çerçevesinde sonuna kadar gideceğiz. Kentte, olayın sistemli ve planlı olması konusunda bir kanât var. Bu durum biz burada yaşayanları üzüyor. Kirli ve yanlı bilgi kirliliği olduğu için bekledik. Bütün kadınlar ses çıkarmalı, takipçisi olmalıdır. Batmanlı kadınlar yaşanılan duruma ses çıkarıyor. Ama bir çok kaygı da taşıyor.”

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 19:10
www.evrensel.net