İZENERJİ işçisi ilave tediye davasını kazandı

İZENERJİ işçisi ilave tediye davasını kazandı

İZENERJİ'de örgütlü Genel-İş Sendikası, yasal ikramiye haklarıyla ilgili açtığı davayı kazandı.

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlıİZENERJİ,şirketlerden İZENERJİ’de örgütlü Genel-İş Sendikası, yasal ikramiye haklarıyla ilgili açtığı davayı kazandı. Mahkeme, ilave tediye ücreti olarak da bilinen 52 günlük ikramiyenin geçmişe yönelik tutarlarının ödenmesine karar verdi. Karar sonrasında gözler Büyükşehir Belediyesine çevrilirken, sendika ek protokol imzalanarak ikramiyelerin ödenmesi çağrısında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ’de örgütlü olan DİSK/Genel-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube, 6772 sayılı Kanun’dan doğan ve kamu işçilerine ödenen yıllık 52 günlük ücret tutarındaki ikramiyenin geçmişe yönelik kısmının ödenmesi için harekete geçti. Son toplu iş sözleşmesinde ikramiyelerini, 60 günden 112 günlük üst sınıra çektiren sendika, şimdiye kadar alamadıkları ilave tediye ücretlerinin ödenmesini İzmir Büyükşehir Belediyesinden talep etti ancak bu talep Büyükşehir bürokratlarınca kabul görmedi. 

5 YILLIK GEÇMİŞ TUTAR ÖDENECEK

Bunun üzerine sendika temsili olarak iki işçi üzerinden geçmişe yönelik ilave tediye ücretleri  için İzmir Büyükşehir Belediyesine dava açtı. Açılan davalardan biri geçtiğimiz günlerde işçilerin lehine sonuçlandı. İzmir Adliyesi 5. İş Mahkemesinde görülen davada mahkeme, geçmiş 5 yıllık ilave tediye ücretlerinin ödenmesine karar verdi. 

BÜYÜKŞEHİRE EK PROTOKOL ÇAĞRISI

Gözler şimdi, İzmir Büyükşehir Belediyesinden gelecek kararda. Büyükşehir belediyesi, 8 gün içinde yerel mahkemenin kararına itiraz ederek davayı bir üst mahkemeye taşıyabilir. Ancak sendika ise işçilerin haklarının bir an önce yeni bir hukuki sürece girilmeden ödenmesini istiyor.

Konuyla ilgili konuştuğumuz Genel-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, kararın işçiler açısından olumlu olduğunu belirterek “Derdimiz bunu bütün işçilere dava açmadan ek protokolle kimin ne alacağı varsa bir an önce ödenmesi. Eğer işveren ek protokole yanaşmazsa ne kadar işçi arkadaşımız varsa onlar için de dava açacağız. Kadrolu işçiler bu ücreti alırken, taşeron işçiler bunu alamıyor. Bu konuda yasalar net” dedi.

Geriye dönük haklarını almaktan da vazgeçmeyeceklerini de ifade eden Yıldız, “Biz 20 günlük ikramiye ile çalışmaya başladık. Biz aynı işi yaptığımız kamu işçisine ödenen miktarın bizlere de ödenmesini istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanının her fırsatta söylediği eşit işe eşit ücret ifadelerini hayata geçirmesini istiyoruz” diye konuştu. 

İLAVE TEDİYE NEDİR, KİMLERE ÖDENİR?

Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirket ve kurumlar ve belediyelerde çalışan işçi statüsünde personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için 52 günlük tutarında devletçe verilen ikramiye ödeneğidir. Yılda 13’er günlük olmak üzere 4 parça şeklinde ödenir.

www.evrensel.net