Alevi Pirleri, Temoçin için açıklama yaptı

Alevi Pirleri, Temoçin için açıklama yaptı

Elazığ'da gözaltına alınıp tutuklanan Alevi Pirlerinden Mustafa Temoçin'in serbest bırakılması açıklama yapıldı.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde bir yıl önce hukuksuz bir şekilde göz altına alınıp tutuklanan Ağuçan Ocak Pirlerinden Mustafa Temoçin'in serbest bırakılması için Alevi Ocak Pirleri ve Anaları bir açıklama yaptı.

Fevziçakmak Taziye Evin'de yapılan açıklamayı Alevi Ocak Pirleri ve Anaları adına Babamansur Ocağı'ndan Lütfü Özer yaptı.

TEMOÇİN EVİNE 'PKK'LİLERİ ALMAKLA SUÇLANIYOR

Açıklamasında Özer, Mustafa Temoçin'in ailesiyle birlikte Karakoçan Alevi derneği Üyesi olduğunu hatırlatarak, "Kendisine isnat edilen suçlamaların kati suretle hukukta ve yasada karşılığı yoktur. Pirimiz 70 yaşında ve ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Cezaevinde bir yılını doldurmak üzere olan pirimizin geçen hafta görülen duruşması Eylül ayına ertelenmiştir. Yolumuz inanç ve felsefemiz bizlere zalimin karşısında, mazlumun yanında olmayı öğretmiştir. Biz Aleviler yolumuzun süreklerini sürerken tarihten günümüze çok zulümler gördük yaşadık. Hiç birine boyun eğmedik." dedi. Özer, "Hastalık vs gibi nedenlerden dolayı birçok insan serbest bırakılırken, 70 yaşında ve ciddi rahatsızlıkları olan Pirimizin hapiste tutulması adaletsizliğin en bariz örneğidir." diyerek Mustafa Temoçin'in daha fazla mağdur edilmemesini ve derhal serbest bırakılmasını talep etti.

HANIM TEMOÇİN: EŞİMİ SERBEST BIRAKSINLAR

Öte yandan açıklamaya katılan Temoçin'in eşi Hanım Temoçin de bir açıklama yaparak, "Bizim Şu ana kadar kiöseye karşı bir zararımız olmadı olamaz. Bizim kapımız herkese açıktır. Cinsi, rengi, inancı ne olursa olsun bizim kapımız herkese açıktır. Kapımızı çalanı evimize alırız.Kanunsuz hiç bir şey yapmadık." Eşinin içeride olmasından dolayı mağdur olduğunu sözlerine ekleyen Hanım Temoçin, "Dağ başında tek başıma kaldım. Eşimin tutuklanmasına karşıyım. Eşimden başka kimsem yoktur. Eşimin derhal serbest bırakılmasını istiyorum." Diyerek yetkililere seslendi. (Elazığ/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 15:21
www.evrensel.net
ETİKETLER ElazığAlevi Piri