Sanat engel tanımıyor: Her yer prova mekanı!

Sanat engel tanımıyor: Her yer prova mekanı!

Van'ın İpekyolu Belediyesine kayyım atanması üzerine kapatılan kültür merkezinin tiyatrocuları Nûpelda Tiyatro Grubu’nu oluşturdu.

Van’ın İpekyolu Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Nûda Kültür Merkezi, belediyeye kayyım atanmasının ardından kapatıldı. Merkezde ders veren ve çeşitli tiyatro oyunları sahneleyen tiyatro oyuncularının işine de son verildi. Yaşanan durum üzerine bir araya gelen tiyatrocular, Nûpelda Tiyatro Grubu’nu oluşturarak, Kürtçe oyunlar sergilemeye başladı. Grup, 9 kişiden oluşan oyuncu kadrosuyla Van Devlet Tiyatrosu salonunda 2 kez “Mala Dîna” (Deliler Evi) adlı Kürtçe oyunu sahneledi.

KAFE VE BÜROLAR ÇALIŞMA MEKANI

İzleyicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan grup, mekan sorunu yüzünden çalışma ve provalarını kafe, büro ve ofislerde sürdürüyor. Oyunun yönetmeni 7 yıllık tiyatro oyuncusu Ergül Kutlan, sanatın hiçbir engel tanımayacağını dile getirerek, “Sokakta olsun, evde olsun, sahnede olsun nerede olursa olsun biz çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Devlet Tiyatrosu nasıl kendi diliyle, kültürüyle varsa biz de kendi dillimiz ve kültürümüzle var olacağız” dedi.

3’ÜNCÜ KEZ SAHNELENECEK

Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncusu Mehmet Emin Yalçınkaya tarafından yazılan ve 20 Mayıs’ta kentte bir kez daha sahnelenecek “Mala Dîna” oyununun izleyiciden yoğun ilgi gördüğünü paylaşan Kutlan, “Mala Dîna’ oyunu DBP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştiren bir oyundur. Biz de oyunun üzerinde çalıştık. Bir yerde belediye kentin tüm delilerini topluyor. Delilerin her biri farklı fikir ve düşüncedir. Belediye delilere ev yapma vaadinde bulunuyor ve delileri ev inşaatında çalıştırıyor. Aradan zaman geçiyor evin açılış vakti geliyor. Belediye yetkilileri yerine bir zabıta delilerin yanına gidiyor ve belediyenin Çin’e taşındığını söyleyerek evin açılışının yapılamayacağını belirtiyor. Biz de burada belediyelere atanan kayyumları eleştirmek istedik” şeklinde oyunu özetledi.

OYUN KÜRTÇE OLUNCA…

OHAL ile birlikte Kürtçe üzerindeki baskının daha da arttığına dikkat çeken Kutlan, “Bizim oyunumuz Kürtçe olduğu için her defasında Valilik ve emniyetten izin almak zorunda kalıyoruz. Diğer tiyatro grupları oyunları İngilizce dahi oynasalar herhangi bir yerden izin almıyorlar. Biz oyunumuzu Van Devlet Tiyatro Salonu’nda oynamak için bin 700 TL para veriyoruz. Parasını vermemize rağmen bazen salon bulamıyoruz. Amaçları halk arasında Kürtçe tiyatroyu bitirmektir” diye konuştu.

‘PROVA YERİ ZOR BULUNUYOR’

Prova yeri ve atölye bulmakta zorlandıklarını söyleyen Kutlan, belediyenin bu tür konularda yardımcı olduğunu ancak kayyumların gelmesi ile birlikte provalarını sokaklarda, kafelerde ve bürolarda yaptıklarını paylaştı. Kutlan, “Kayyumlar kültürümüze, sanatımıza ve dilimize bir hakarettir. Belediye kayyumun elinde olabilir; ama biz bunu çalışmalarımız için bir engel olarak görmüyoruz ve görmeyeceğiz. Sokakta, evde, sahnede kısacası nerede olursa olsun biz çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.  

‘DİLİ FARLKI OLSAYDI BU KADAR SORUN YAŞAMAZDIK’

Oyunda “Heval” karakterini canlandıran Kerem Tekin ise, 7 yıldır tiyatro oyunculuğunu yaptığını paylaşarak, “Kürtçe dilinde tiyatro yapıyoruz. OHAL’le birlikte Kürtçe tiyatroya sorun çıkarıyorlar. Eğer biz de başka dillerde oyun oynasaydık bu kadar baskılarla karşılaşmazdık. Çünkü arkadaşlarımız Türkçe oyun sergiliyorlar ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmıyorlar” dedi.

20 MAYIS’TA YENİDEN OYNANACAK

Grubun tek kadın oyuncusu Sibel Demir de, 2 yıldır tiyatro ile ilgilendiğini dile getirerek şöyle devam etti: “Özgür bir tiyatro yapmaya çalışıyoruz. Herhangi bir kuruma bağlı değiliz. Oyunda Avrupa’dan gelen bir İngiliz gazeteci olan Sofya’yı canlandırıyorum. Yetkililere ‘AB katılmayı düşünüyor musunuz?’ sorusunu sorduktan sonra kendimi delilerin arasında buluyorum. Yani soru sormayacaksın” diye konuştu. Oyun 20 Mayıs’ta Van Devlet Tiyatrosu’nda saat 17.00’de sahnelenecek. (Van/DİHABER)

www.evrensel.net