Yunanistan’da işçi ve emekçiler 24 saatlik genel grevde

Yunanistan’da işçi ve emekçiler 24 saatlik genel grevde

Yunanistan’da işçi ve emekçiler hükümetin, IMF ve AB’nin ekonomik dayatmalarını yasa haline getirmek istemesine karşı genel greve çıktı.

Hükümetin, IMF ve AB’nin ekonomik dayatmaları sonucu parlamentodan geçirmek istediği iş ve sigorta haklarını gasbeden kanun tasarısına karşı karşı gelen Yunanlı işçi ve emekçiler bugün için ülke kapsamında 24 saatlik genel greve çıktı. 

Sendikaların protesto eylemi öğleden önce Atina’nın merkezindeki Klathmonos Meydanı’nda gerçekleşecek. Yarın saat 18.30’da Parlamento’da oylamaya sunulacak IMF ve AB’nin dayatmaları sonucu gündeme gelen, iş ve sigorta haklarını gasbeden kanun tasarısına karşı geldiklerini belirten sendikalar bütün halkı protesto eylemine çağırdı. Protesto eylemleri yarınki oylama sırasında Parlamento önündeki Syntagma Meydanı’nda tekrarlanacak. 

Halkın gösterilere katılmasını sağlamak için otobüs, metro ve tren müeseselerinde çalışanlar saat 9.00’dan 21.00’e kadar grevlerine ara verecekler. Havaalanı memurlarının saat 14.00’ten 18.00’e kadar greve gireceklerinden uçak şirketleri yolcuların havaalanına gitmeden önce şirketlerinden uçuş saatlerini öğrenmelerini önerdiler. Greve öğretmenler, doktorlar ve avukatlar da katılıyor. (DHA)
 

www.evrensel.net