Kristal-İş Şube Başkanı Ergev: Grevden geri adım atmayacağız

Kristal-İş Şube Başkanı Ergev: Grevden geri adım atmayacağız

Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi Başkanı Ahmet Ergev, 5 bin 700 işçiyi kapsayan grev kararından geri adım atmayacaklarını vurguladı.

Cemil UĞUR
Mersin

Kristal-İş Sendikası ile Şişecam arasındaki Mersin, Lüleburgaz, Gebze, Yenişehir ve Eskişehir’deki 11 işyerinde çalışan 5 bin 700 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Kristal-İş 24 Mayıs’ta greve çıkma kararı aldı. Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi Başkanı Ahmet Ergev, geri adım atmayacaklarını dile getirdi.

Mersin’de greve çıkacak cam işçileri, grev öncesi hazırlıklarını sürdürüyor. 800 cam işçisinin çalıştığı Mersin Şişecam fabrikasında, işçiler OHAL koşulları olsa da grevde kararlı. İşçilerin makul taleplerinin patron tarafından kabul edilmediğini dile getiren Şube Başkanı Ergev, Kristal-İş Genel Merkez yöneticilerinin sözleşmeye işçilerin beklentisinin altında zam teklifiyle gittiğini, buna rağmen patronun komik rakamlar dayattığını dile getirdi. Ergev, “Bu dönem grev istemeyen sendika ama işverende ‘OHAL koşullarında hükümet greve izin vermez’ düşüncesi var ya da bir yerlerden garanti almış gibi bir tavırla masaya oturuyor” dedi.

Şu an fabrikalarda mesai eylemi yaptıklarını ifade eden Ergev, “Olağanüstü durumlar hariç fazla mesai yapmıyoruz. Şu anda genel olarak toplusözleşmeler tıkanmış durumda diyebiliriz. Bu adımı atması gereken işveren. Geçmişte toplu iş sözleşmelerinde önümüze ne koydularsa aynı tekliflerle gelmelerini istiyoruz. Özellikle kazanılmış haklarımıza fütursuzca saldırıyor. 23. dönemi geride bırakıyoruz, 50 yıllık bir toplusözleşme bu. Bu konuda bizim geri adım atmamızı beklemeleri biraz abes olur. Dönemin şartlarında sendikamız işverene kolaylıklar da sağladı. İşveren sıkıntılarını anlattığında işçi arkadaşlarımızı sıkıntıya sokmadan her türlü kolaylığı sağladık. İşveren hiçbir zaman bu kadar katı olmamıştı, mutlaka bir anlaşma zemini arardı ama bu dönem öyle olmadı. 25 gün hiç görüşme olmadı. İşveren bir şeylere güvenerek bizi greve itiyor” dedi.

‘2.60 LİRA TEKLİF ETTİK, 1 LİRAYLA CEVAP VERDİLER’

  • Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi Başkanı Ahmet Ergev

TİS görüşmelerinin 12 Aralık’ta başladığını ancak hâlâ bir sonuç alamadıklarını dile getiren Ergev şunları söyledi:

“Bu toplusözleşme döneminde ekstra talebimiz olmadı. Genel olarak ücrete yoğunlaştık. TİS maddelerimiz iyi maddeler. Mevcut maddeleri koruyup arkadaşlarımızın saat ücretlerine belli oranda zam yapılması için masaya oturduk. 2016 yılında asgari ücrette artış yaşanmasından dolayı, 2016 yılında kadroya geçenler daha önce kadroya geçenlerden daha fazla maaş almaya başladı. Bu da ücrette eşitsizliği getirdi. Bundan dolayı ücrette ekstra bir talebimiz oldu. Bir de işveren TİS maddelerinden doğan bir boşluktan faydalanıp birtakım uygulamalar yaptı. Bu da ücret konusunda işverene avantaj sağladı. Bizim bu boşluğun giderilmesi yönünde bir talebimiz oldu. Türkiye şartlarında makul diyebileceğimiz bir saat ücreti talebimiz oldu. Saat ücreti zammı talebimiz ilk olarak 2.75 lira oldu. İlk pazarlık aşamasında biz bunu 2.60 liraya çektik. İşveren ise 1 lira teklif etmişti, son görüşmede saat ücretine 1.12 liralık zam teklif etti. Biz de bunun çok makul bir teklif olmadığını ifade ettik. İşverenin verdiği fiyatın üzerine görüşmeler tıkandı.”

www.evrensel.net