Hava, rüzgar ve nefesi buluşturan sergi: Pneuma

Hava, rüzgar ve nefesi buluşturan sergi: Pneuma

Pilot Galeri, Ali Miharbi’nin ikinci solo sergisi Pneuma'ya ev sahipliği yapıyor.

Pilot Galeri, Ali Miharbi’nin ikinci solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, olasılık analizlerinde ve ritim araştırmalarında bu defa hava, rüzgar ve nefese başvuruyor. Sergi, başlığını, antik Yunancada bu kelimeleri karşılayan Pneuma kavramından alıyor.

Ali Miharbi bu sergiyle havaya şekil, renk ve ses veriyor. Ve şöyle diyor: “Hava mekanın içerisinde dolaşır, yayılır, sınır çizer, temasa geçer, fısıldar. Aktarır, ve yönlendirir. Hava yalnızca dünyayı çevreleyen ve üzerindeki canlı yaşamına olanak veren bir gaz kütlesi olmanın ötesinde bir iletişim aracına ya da konvertöre dönüşür.” Sergi 4 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir. 

RENKLER SESLERLE EŞLEŞİYOR

Pneuma, Antik Yunan tıbbında havanın vücuttaki dolaşımına dayanan, hastalığın ve sağlığın nedeni olarak görülen “yaşamsal ruh” anlamına geliyor. Aromatik maddelerle hazırlanan tütsülerden, 17. ve 18. yüzyılda veba doktorlarının, içerisine güzel kokulu bitkiler doldurdukları gagalı maskelere kadar çeşitli önlemler gerektiren pis kokuların, rafa kaldırılmış teorisine göre “kötü havanın” hastalıklara yol açtığı inanışı uzunca bir süre tıbbın konusu oldu. Miharbi’nin karartılmış sergi girişine yerleştirdiği Nefes, kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renkleri patolojik bir durumu işaret eden nefes sesleriyle eşleştiriyor.

Rüzgarı takip eden sesliler ise sanatçının Bstart üretim desteğiyle hayata geçirdiği fısıltının devamı niteliğinde. Sergide, insan gırtlağının konuşurken aldığı şekillerden yola çıkılarak üretilmiş akustik kaplardan daha gür, neredeyse tehditkar sesler çıkıyor. Sanatçı, a, e, i, u, o gibi harflere benzeyen bu gürültü galerinin bir bölümüne set çekerek “girilmemesi” için uyarıda bulunuyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net