Kemer'de maden ocağında gaz sıkışması

Kemer'de maden ocağında gaz sıkışması

Antalya'nın Kemer ilçesinde Balyak-Balyak Madencilik'e ait kömür ocağında yoğun gaz sıkışması yaşandı, 2 işçi madende mahsur kalmış durumda.

Antalya’nın Kemer ilçesinde kömür ocağında metan gazı sıkışması sonucu 6 işçi gazdan etkilendi, 2 işçi ise ocakta mahsur kaldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, mahsur kalan işçilere ulaşmaya çalıştıklarını ve ocağa çevre illerden de kurtarma ekibi sevk edildiğini söyledi.

Ovacık Mahallesi’nde ‘Balyak-Balyak Madencilik Ltd. Şti. adlı firma tarafından 2015 yılından beri işletilen kömür ocağında saat 20.00 sıralarında metan gazı sıkışması meydana geldi. Madende mahsur kalan Levent Korkmaz ve Esen Çavuş'u kurtarmak için ocağa giren 6 işçi gazdan etkilenince güçlükle dışarı çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ocaktan çıkarılan işçiler Ersin Akkuş, Hüseyin Durmuş, Feyzettin Bayramoğlu, Özgür Arık, Kadir Özbek ve Ömer Erdem ambulansla Antalya’daki hastanelere sevk edilerek tedaviye alındı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne getirilen Ersin Alkuş ve Hüseyin Durmuşile Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alınan işçinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Ocakta mahsur kalan 2 işçiye ulaşmak için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

900 METREDE OLDUKLARI TAHMİN EDİLİYOR

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, maden ocağındaki yoğun metan gazı sıkışması nedeniyle işçilerin etkilendiğini belirterek, işçilerden 2’sinin ocakta mahsur kaldığını söyledi. Vali Karaloğlu, 900 metrede olduğu tahmin edilen 2 işçiye ulaşılamadığını aktardı. Kütahya’dan bölgeye TTK tahlisiye ekibinin yönlendirildiğini aktaran Vali Karaloğlu, maden ocağına sürekli hava basıldığını kaydetti.

ZONGULDAK'TAN DA EKİP YOLA ÇIKTI

Kemer İlçesi Ovacık Mahallesi'ndeki maden ocağındaki kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan (TTK) da 7 kişilik kurtarma ekibi, yola çıktı. TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü Tahlisiye İstasyonu'nda hazırlıklarını tamamlayan 1'i mühendis, 6'sı maden işçisi, 7 kişilik ekip, kurtarma çalışmalarında kullanacakları malzeme ve ekipmanlarla Zonguldak'tan hareket etti. Ekip, Çaycuma İlçesi Saltukova Beldesi'ndeki Zonguldak Havalimanı'ndan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait kargo uçağıyla Antalya'ya ulaştırılarak kurtarma çalışmalarına katılacakları belirtildi.

  • Gazdan etkilenen madencilerden Feyzettin Bayramoğlu

AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın talebi üzerine TTK'dan kurtarma ekibi istediklerini belirterek, "Gelen bilgi üzerine hızlı şekilde arkadaşlarımız hazırlandı. 7 kişilik ekip havalimanına yola çıktı. Uçakla Antalya'ya ulaştırılacaklar. Oradan da hızlı şekilde maden ocağına giderek kurtarma çalışmalarına katılacaklar" dedi.

2 İŞÇİ İÇERİDE MAHSUR

Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, gazdan etkilenen ve hastanelerde tedavi altına alınan işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi. İşçilerin kontrol amaçlı hastanede tutulduklarını belirten Kaymakam Feslihan, "2 işçi de halen içeride mahsur. Olay yerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri bulunuyor. Jandarma çevrede güvenlik önlemi aldı. Mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları sürüyor” dedi.

KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ocakta mahsur kalan işçilerin, daha önce hastanede tedaviye alındığı açıklanan Levent Korkmaz (39) ve Esen Çavuş (35) olduğu belirtildi. İşçilerin yaklaşık 900 metre derinde mahsur kaldıkları kaydedildi. Gazdan etkilenen işçilerden Ersin Akkuş (36), Hüseyin Durmuş (19) ve Feyzettin Bayramoğlu'nun (26) Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, Özgür Arık (44),  Kadir Özbek (24) ve Ömer Erden'in (28) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Kurtarma çalışmaları sırasında gazdan etkilenen 7 işçiye ise ambulanslarda müdahele edildi.

İtfaiye ve AFAD ekipleri kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdürürken, maden ocağı çalışanlarının olay yerindeki bekleyişi sürüyor.

2 İŞÇİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Madende mahsur kalan işçiler Levent Korkmaz (39) ve Esen Çavuş (35) yaşamını yitirdi. İtfaiye ve AFAD ekipleri saat 03.00 sıralarından 830 metre derinde mahsur kalan iki işçinin cansız bedenine ulaştı. Kurtarma ekipleri tarafından çıkarılan Levent Korkmaz ve Esen Çavuş'un cenazeleri, incelemeden sonra Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi. (DHA)

  •  
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 11:05
www.evrensel.net
ETİKETLER Antalyamadenkemer