Arjen Arî Şiir Yarışması ödül töreni yapıldı

Arjen Arî Şiir Yarışması ödül töreni yapıldı

Kürt şair Arjen Arî adına bu yıl dördüncüsü düzenlenen şiir yarışmasının ödül töreni Diyarbakır'da yapıldı.

Arî ailesi, Evrensel Basım Yayın ve Lîs Yayınları tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışmasının ödül töreni yapıldı. Eğitim Sen Diyarbakır 1 No.'lu Şube binasında yapılan törene Arî ailesi ve çok sayıda yazar katıldı. Yarışmada en iyi şiir dosyası ödülünü Narin Yükler kazanırken, onur ödülü de Barış Akademisyenlerinden Esra Mungan’a verildi.

Programın açılışını yapan yazar İsmail Dindar, “OHAL’le birlikte Kürt dili üzerine çalışmalar yapan yayınevleri, dernekler, televizyonlar kapatıldı. Ama bunların hepsi faydasızdır, hiçbir zaman içimizdeki bu dil aşkını, bu mücadele aşkını çıkaramazlar” dedi.

Törende Arjen Arî’nin Şergele adlı şiirini seslendirdiği sinevizyon gösterimi yapıldı. Arjen Arî’nin kardeşi Necla Arî de yaptığı konuşmada, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramını kutlayarak Arjen Ari’nin ‘Hevi’ şiirinden dizeler okudu.  Zor bir süreçten geçildiğini ifade eden Necla Arî, “Bir okuyucu olarak söyleyebilirim ki  elimize gelen dosyalar çok iyiydi. Fakat bunlar birini seçmemiz gerekiyordu. İnanıyorum ki Kürt yayın evleri bu dosyalara sahip çıkacaktır” dedi.

Evrensel Basım Yayın editörü Hakkı Zariç ise yaptığı konuşmada Arjen Arî’nin Kürt edebiyatında önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Onun adına verilen bir ödülün 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’ndan bir gün sonra verilmesini önemsiyoruz. Arî, Kürtçenin gelişmesi için çok çaba sarf eden ve yazdıklarıyla öne çıkan bir şair. Biliyorsunuz ki Evrensel Basım Yayın bir kararnameyle kapatıldı. Biz yayın evi olarak ödül töreninde yarışmayı kazanan dosyayı kitap olarak basmış oluyorduk. Bu yıl da Narin Yükler’in dosyasını hazır hale getirip burada sunmayı isterdik. Ama ne yazık ki kapatıldık. Bu görevi bu yıl Lîs Yayınevi üstlendi. Önümüzdeki günlerde kitap yayınlanmış olacak” dedi.

‘BÖYLE ETKİNLİKLER DİLİN VE EDEBİYATIN ÖNÜNÜ AÇAR’

Bu yılki Arjen Arî Şiir Ödülü’nü Re u Rec (Yol ve İz) şiir dosyasıyla kazanan Şair Narin Yükler’in ödülünü, yurtdışında bulunan Yükler adına Yazar İlhami Sidar, KHK ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği Eş Başkanı Reşo Ronahi’nin elinden aldı. Sidar, törende Yükler’in gönderdiği mektubu katılımcılarla paylaştı. Sidar, zorlu bir dönemden geçildiğini belirterek, “Böyle etkinlikler, Kürt dili ve edebiyatının gelişmesinde ve önünü açmasında ciddi katkı sağlar. Böyle bir dönemde böyle bir etkinliğin olması bir nebze de olsa yüzümüzü gülümsetebiliyor” dedi.

‘FIRATIN BATISI DA BARIŞ İÇİN EL VERMELİ’

Barış Akademisyenlerine verilen Arjen Ari jüri özel ödülünü PEN a Kurd (Kürt PEN) temsilcisi Osman Özçelik’ten alan Akademisyen Esra Mungan, yaptığı konuşmada, Kürtçenin yaşadığı bütün baskılara rağmen ayakta kalmayı başardığını belirterek, “Kürtçe bu coğrafyada edebiyat, şiir ve müzik üretiyor, bu çok değerli ve asla yok olmayacak tersine daha da güçlenecek. Benim hayalim, bu coğrafyada anadili Türkçe olmayan ama Nazım Hikmeti Türkçe okuyup, anlayanlar gibi, anadili Kürtçe olmayan bizlerin de Arjen Arî’nin şiirini Kürtçe okuyup tadını çıkarabilmemizdir. Bunun için mücadele etmemiz gerekiyor. Bu ödülün Barış Akademisyenlerine verilmesini, bu ödülün bu coğrafyadan gelmiş olmasından dolayı çok önemsiyoruz. Çok önemli bir yeri var. Bu ülkede eğer barışı sağlamak istiyorsak sadece Fırat’ın doğusunda değil batısında yaşayanların da barışa el vermesi gerekiyor, bu hepimizin sorumluluğu” dedi.

‘ARJEN ARÎ, KÜRT HALKINA VERİLMİŞ BİR ÖDÜLDÜR’

Toplumların bilim insanları ve sanatçılar sayesinde gelişme kaydettiğini belirten PEN a Kurd temsilcisi Osman Özçelik ise, “Bilim insanları ne olursa olsun gerçeklikten uzaklaşmazlar, uzaklaşamazlar. Bugün çok sevinçliyiz ki bu ülkede gerçek bilim insanları var. Bedeli ne olursa olsun, gerçeği haykırmaktan çekinmeden, toplumların gelişmesine katkıda bulunuyorlar. Tümünün adına bu ödülün Esra Mungan’a verilmesi bizim için de onur meselesidir” dedi. Arjen Arî şiir yarışmasının önemine değinen Özçelik, “Evrensel Basım Yayın çok iyi bir hizmet veriyor. Kürt edebiyatına, Kürt kültürüne önemli katkılar sağlanıyor. Evrensel’i kutluyoruz ve teşekkür ediyoruz. Arjen Arî’ye de teşekkür ediyoruz. Kürt edebiyatında büyük bir gelişme, ilerleme gerçekleştirdi. Buradan ailesine de teşekkürlerimiz sunuyoruz. Çünkü Arjen Arî, Kürt halkına verilen bir ödül gibidir” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 19:21
www.evrensel.net