Ağbaba'dan ILO'ya Memur-Sen'in gönderilmesine tepki

Ağbaba'dan ILO'ya Memur-Sen'in gönderilmesine tepki

CHP'li Veli Ağbaba, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısına temsilci olarak Türk-İş yerine Memur-Sen'i göndermesine tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin önümüzdeki ay gerçekleşecek Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısına temsilci olarak Türk-İş yerine Memur-Sen'i seçmesini eleştirdi. Türk-İş’in hükümetin kıdem tazminatını fona devretme planına itiraz ettiği için ILO’ya bildirilmediğini iddia eden Ağbaba, “Kendisine sadece bazı nüanslardan muhalefet ettiği için işçi sendikasını değil memur sendikasını katıyor. İyi ki bir işvereni göndermedi onu da yapabilirdi” dedi. Ağbaba karardan bir an önce dönülmesi çağrısı yaptı. 

CHP Malatya İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Haziran ayında gerçekleşecek ILO toplantısına Türkiye’yi temsilen bu sene Memur-Sen’in gönderileceği yönünde Türk-İş’e tebligatta bulunduğunu hatırlattı. Ağbaba, “Hükümet ilk kez bu yıl bir işçi sendikasının değil bir memur sendikasının bu toplantılarda temsilci yapıyor. Hükümet, Memur-Sen’in katılmasını istiyor. Türk-İş ve DİSK bunun üzerine ciddi tepki gösterdiler. Bu karar değiştirilmezse ILO toplantısına katılmayacaklar gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, “Maalesef bu uluslararası toplantılarda hükümet kendisi eleştirilmesin diye bir yöntem bulmuş. ILO toplantısına kendisinin besleyip büyüttüğü Memur-Sen’in katılmasını istiyor. Önceleri 42 bin üyesi olan Memur-Sen dünyanın en hızlı büyüyen sendikalarından, şu an bir milyona yakın üyesi var. ILO toplantısına uluslararası sendika camiasında dahi kabul görmeyen Memur-Sen’in katılmasına karar veriyorlar. Maalesef Türkiye’de çok önemli bir gündem varken, Türk-İş gibi bir konfederasyon varken bir memur konfederasyonunun katılmasını da kınadığımızı belirtmek istiyoruz” dedi. 

‘TÜRK-İŞ FONA İTİRAZ ETTİĞİ İÇİN GÖNDERİLMEDİ’

Ağbaba, şunları söyledi: “Niye, Memur-Sen temsilci seçiliyor, Türk-İş seçilmiyor? Çünkü Türk-İş’in, önümüzdeki günlerde hükümetin getireceği kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili sert tutumu var. Türk-İş Genel Kurulu’nun, kıdem tazminatında emekçilerin haklarını geriye götürecek en küçük harekette genel greve gitme kararı var. O yüzden bir anlamda cezalandırmaya çalışıyorlar. Hükümetin bu seçimini diğer konfederasyonlar da protesto ediyor” dedi. 

Türkiye’nin sadece Avrupa Birliği’nden değil, tüm uluslararası kuruluşlardan da dışlanmaya başladığını belirten Ağbaba, bu durumun ILO’da yaşanacağını söyledi. Ağbaba, “Kendisine sadece bazı nüanslardan muhalefet ettiği için işçi sendikasını değil memur sendikasını katıyor. İyi ki bir işvereni göndermedi onu da yapabilirdi. İyi ki kendine yakın MÜSİAD’ı göndermedi. Yine hükümetin sözcüsü olan memur sendikasını gönderiyor. Bunu kınıyoruz. Maalesef Türkiye bu anlamda da komik duruma düştü” diye konuştu. Ağbaba, Hükümetin ILO toplantısında temsil yetkisi ile ilgili aldığı kararı gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. (Malatya/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Veli AğbabaILO