03 Temmuz 2012 09:30

Türkiye’nin ‘güçlü yönü’

TÜRKİYE’de yüksek çalışma saatleri emekçilerin en çok dert yandıkları konulardan birisi. Yasal çalışma sürelerinin yüksekliği bir yana fazla mesailer ve kuralsız çalışma sosyal hayatı bitiren bir faktör haline geliyor, hatta geldi. Buna rağmen yüksek çalışma süreleri patronlar için büy&

Türkiye’nin ‘güçlü yönü’
Paylaş
Gökhan Çetin

TÜRKİYE’de yüksek çalışma saatleri emekçilerin en çok dert yandıkları konulardan birisi. Yasal çalışma sürelerinin yüksekliği bir yana fazla mesailer ve kuralsız çalışma sosyal hayatı bitiren bir faktör haline geliyor, hatta geldi. Buna rağmen yüksek çalışma süreleri patronlar için büyük bir kâr alanı.

Hükümet yetkilileri de Türkiye’deki çalışma sürelerinin yüksekliğini, uluslararası tekellerin yatırım yapması için önemli bir gerekçe olarak ifade etmişlerdi. Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü’nün 2012 Dünya Rekabet Gücü Raporu da Türkiye’de emekçilerin çalışma yaşamına dair en önemli problemlerinden birisi olan çalışma saatlerini ‘güçlü yönlerden birisi’ olarak ifade etti.

Rapora göre; rekabet gücünde ilk sırayı Hong Kong, 2. sırayı ABD, 3. sırayı ise İsviçre elde etti. Türkiye ekonomisi, Araştırma kapsamındaki 59 ülke arasında geçen yıla göre bir basamak yükselerek 39. sıradan 38. sıraya geçti. Çalışma saatlerinin yüksekliği de Türkiye’nin güçlü yönlerinden birisi olarak ifade edildi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Şık’a 7 yıl hapis istemi

SONRAKİ HABER

Enflasyon 8.87’ye yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...