İngiliz Gazeteci: Cizre’de polis kalaşnikofla poz verdirdi

İngiliz Gazeteci: Cizre’de polis kalaşnikofla poz verdirdi

İngiliz Morning Star'da çalışan Gazeteci Sweeney, Cizre ve Silopi'de maruz kaldığı uygulamaları anlattı.

Haber takibi için Cizre ve Silopi’ye giden İngiliz Gazeteci Steve Sweeney, ilçe girişlerinde saatlerce bekletildiğini söyledi. Sweeney, “Cizre’de polis elime silah verip zırhlı araç önünde poz verdirdi, fotoğraflarımı çekti” dedi.

Başkanlık referandumu sonrası bölgenin nabzını tutmak için 9 Mayıs tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesine bir arkadaşıyla giden Gazeteci Steve Sweeney, saatlerce polis kontrol noktasında bekletildikten sonra ilçeye alındı. İngiltere vatandaşı olan ve Morning Star gazetesinde çalışan Sweeney, yaklaşık 8 saat bekletildiği polis noktalarında yaşadıklarını anlattı.

İlçe girişinde durdurulduktan sonra etrafını 16 polisin sardığını ve tüm eşyalarının didik didik arandığını söyleyen Sweeney, polislerin ayaküstü saatlerce kendilerini sorguya çektiğini dile getirdi. Sorulan sorulara yanındaki gazeteci arkadaşının tercümesiyle cevap verdiğini belirten Sweeney, belli bir süre sonra kendileri için özel harekat polislerinin çağırıldığını kaydetti.
5 saat kadar ilçe girişinde kendilerine hiçbir gerekçe gösterilmeden tutulduklarını aktaran Sweeney, “Polisler tüm notlarımı ve kitaplarımı tek tek inceledi. Sosyal medya hesaplarımı incelediler. İngiltere’de HDP’li vekillerin tutuklanmasından sonra yazdığım makale ile Türkiye’deki basın özgürlüğü hakkında yazdığım makaleyi önüme getirdiler. Hükümeti neden eleştirdiğimi sordular. Ben de yasa dışı bir şey yapmadığımı söyledim. Bana sürekli neden eleştirel yazdığımı sordular, ben de onlara ‘Bana iyi bir şey gösterin yazayım’ cevabını verdim” dedi.

‘İRLANDA'YI SORDULAR'

“Polisler şarjörünü çıkardıkları bir kalaşnikof silahı elime verip zırhlı aracın önünde poz vermemi istedi” diyen Sweeney, şöyle devam etti: “Sonra fotoğraflarımı çektiler. Bana ‘Seni PKK’lilerin olduğu alanlara pikniğe götürelim’ diye teklifte bulundular. Ben teklifi kabul etmedim. Çoğu dışarıdan para kazanmak için geldiğini söylüyordu. Bir amir gelip silahla çekilen fotoğraflarımızı sildi. Bunun üzerine kendi aralarında tartışıp kavga ettiler. Silah kullanmalarından çekindik. Çünkü can güvenliğimiz yoktu. Bir polis bana İrlanda’yı sordu. Burasıyla bir paralellik kurmak için sorduğunu anladım. Ayrılıkçı olup olmadığımı merak ediyordu.”

SİLOPİ’DE DE 3 SAAT BEKLETİLDİ

Cizre’ye girdikten sonra otellerde yer kalmadığı için Silopi’ye doğru yola çıktıklarını ifade eden Sweeney, “Silopi girişinde de 3 saat beklettiler. Yabancı şubeye götürdüler. Ben bu esnada elçilikle iletişime geçtim. Sanırım bu iletişim sayesinde bize bir şeyler imzalatıp bıraktılar. Daha sonra da otele kadar zırhlı araçlarla bizi takip etmek istediler. Biz bunu istemediğimizi söyledik ancak ısrarla eskortluk yaptılar” dedi.

Polislerin kendilerine program belirlemeye çalıştığını da sözlerine ekleyen Sweeney, “Kayyımlarla randevu ayarlamak istediler. Biz görüşmek istemediğimizi söyledik. Ancak onlar ısrarla emniyet müdürü ve kayyımlarla götürmek istedi” diye konuştu. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Steve Sweeney