Erdoğan ABD’de: Masada Suriye, Gülen ve Zarrab var

Erdoğan ABD’de: Masada Suriye, Gülen ve Zarrab var

Trump ile görüşmek için ABD'ye giden Erdoğan'ın gündeminde ABD’nin YPG’ye verdiği ağır silahlar, Gülen’in iadesi ve Rezza Zarrab davası var.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirmesi beklenen Donald Trump görüşmesi için ABD’de. Erdoğan daha havalimanına varmadan kentte hareketlilik ve önlemler başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'da kalacağı Blaır House oteli önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis ekipleri, Erdoğan'ı desteğe gelenleri güvenlik gerekçesiyle otelin karşısındaki kaldırıma yönlendirdi.

Washington Andrews Hava Üssüne gelişinde yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, misafir devlet adamlarının ağırlandığı Blair House’a geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Millî Savunma Bakanı Fikri Işık eşlik ediyor.

Görüşmenin üç gündemi mevcut. ABD’nin YPG’ye Türkiye’nin itirazlarına rağmen verdiği ağır silahlar. İkincisi, Fethullah Gülen’in iadesi. Üçüncüsü Rezza Zarrab davası.

CHP ise Adalet Bakanına Zarrab’ın iadesi telebiyle mi bu görüşmenin gerçekleşeceğini sordu.

Erdoğan, Çin ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, “Trump’la görüşmemiz virgül değil, nokta mesafesinde olacak” demişti. Ancak ABD nin geçiş aşamasın da olduğu için de hassas davranılması gerektiğini savunmuştu.  Çin'e götürdüğü gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’deki gelişmelere ilişkin, “SDG’ye, SDF’ye ihtiyaç yok. Gerekirse ayrıca destek veririz ve meseleyi hallederiz. Baştan beri bunu söyledik, ne yazık ki buna itibar etmediler” demişti. 

CHP’DEN ZARRAB SORUSU

CHP'li Murat Emir, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Reza Zarrab’ın İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından 14 ayı aşkın süredir cezaevinde tutuklu bulunduğunu anımsattı. Zarrab’ın ABD’deki tutukluluk halinin Türkiye ile ABD arasında uluslararası soruna dönüştüğünü kaydeden Emir, “Adalet Bakanı göreviniz nedeniyle başta şahsınız olmak üzere devletimizin üst düzey yetkililerinin, aynı zamanda Türk vatandaşı olan Zarrab'’n  iadesi yönünde ciddi girişimlerde bulunduğu kamuoyuna yansımaktadır” dedi.

Zarrab’ın iadesi yönündeki ısrarlı talebin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında ABD’de gerçekleşecek görüşmede de gündeme geleceğinin iddia edildiğini vurgulayan CHP'’i Emir, önergesinde Adalet Bakanı Bozdağ’a “ABD’nin, YPG’nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne ağır silah desteği vermesi konusunun ana gündem olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump görüşmesinde, dolandırıcılık ve karapara aklamaktan tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın yargılanma ve iade sürecinin konuşulacağı doğru mudur? Doğruysa, iki ülke arasında tarihi nitelikteki görüşmede Reza Zarrab’ın gündem olmasının özel nedeni nedir?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net