'Meclis Camii yıkılacak' iddiası

'Meclis Camii yıkılacak' iddiası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Meclis Camii'nin yıkılacağını iddia ederek, 'bu camiyi yıkmaya AKP karar verdi' dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Muhammed Peygamber’in ilk camisinden esinlenilerek yapılan Meclis Camii’nin yakılacağını ileri sürerek, “İnsanlar inançlarının nasıl sömürüldüğünü bilsinler, bu camiyi yıkmaya AKP karar verdi” dedi.

TBMM Camii’nin yıkılacağı duyumu üzerine Mimarlar Odası Ankara Şube'de basın toplantısı düzenleyen Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, duyumların sağlam kaynaklardan alındığını öne sürdü. Meclis Camii’nin önemini anlatan Candan, caminin Mimar Behruz Çinici tarafından Muhammed Peygamber’in ilk camisinden esinlenilerek, sadelik ve tevazuya önem verilerek yapıldığını söyledi. Caminin AKP hükümeti tarafından yıkılmak istenmesinin bazı gerçekleri ortaya çıkardığını söyleyen Candan, “İnsanlar inançlarının nasıl sömürüldüğünü bilsinler, bu camiyi yıkmaya AKP karar verdi. Dine çok önem verdiğini söyleyen AKP camiyi yıkmaya çalışıyor, bilim insanları ve mimarlar bu camiye sahip çıkmaya çalışıyor” dedi. 

'YENİ HİKAYEYE İHTİYAÇ YOK'

Candan, Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'nin yazısındaki “yeni hikaye” ifadelerine değinerek, “Hedefleri arasında yeni hikayeden bahsediyorlar, bizim yeni hikayeye ihtiyacımız yok. Türkiye hikayesinin anti- emperyalist mücadelesiyle yazmıştır, bunu demokrasiyle taçlandırmalıdır. Bizim neo-islamcı hikayeye ihtiyacımız yok. Yeni hikaye içerisinde bu caminin yıkılması var. Bu cami, modern bir cami ve onlar modernliği yok etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Meclis Camii’nin kültür varlığı olarak tescil edilmesi için Koruma Kurullana başvurmuştu. Kurul bu başvuruyu reddetmişti. Oda kurulun kararını idare mahkemesine taşıyarak, mahkeme kararıyla camiinin tescil edilmesini sağlamıştı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı mahkemenin kararına itiraz etmiş, tescil kaldırılmıştı. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net