03 Temmuz 2012 13:39

Silivri'de avukatsız duruşma!

Silivri'de görülen ve aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Yayıncı-Yazar Ragıp Zarakolu ile çok sayıda BDP yöneticisinin bulunduğu 193 sanıklı 'KCK' İstanbul Ana davasında askerler avukatlara müdahale etti. Avukatsız ve seyircisiz görülen duruşma 5 Temmuza ertelendi.Silivri'de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'n

Silivri'de avukatsız duruşma!

Paylaş

Silivri'de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen  "KCK İstanbul Ana Davası"nda sabah saatlerinden itibaren yaşanan gerginlik, avukatların duruşma salonunu terk etmesine neden oldu. İzleyicilerin dışarı çıkarılmasının ardından devam edilen duruşmaya avukatlar adına 3 kişilik bir heyet salona girerek açıklama yaptı. Avukatlar adına konuşan Sinan Zincir, dün başlayan duruşmada gerek salon içerisinde gerek ise dışarıda 12 Eylül'ü aratmayan uygulamalar yaşandığını belirterek, "Aileler 10 aydır bu duruşmayı bekliyorlardı. Yakınlarını görmek için geldiler ama barikatlarla engellendiler. Avukatlar askerler tarafından tehdit ediliyor. Meslektaşımız Hüseyin Boğatekin, askerler tarafından darp edildi. Hukuk dışı olağanüstü uygulamalar var. Biz çağdaş hukuku, özgürlükleri temsil eden avukatlarız. Bu uygulamaları kabul etmiyoruz ve celseyi terk ediyoruz" dedi.

'FİGÜRAN OLMAYACAĞIZ'

Avukat Feyzi Çelik de, kapalı bir duruşma yapıldığını belirterek, mahkeme heyetinin bunu açıklamasını istedi. Mahkeme heyetine "Duruşmanın kapalı olarak yapılması kararınız var mı?" diye soran Çelik, mahkeme başkanına 250'nci maddenin kaldırıldığını ve özel yetkilerinin bulunmadığını belirterek, normal mahkemeler için geçerli olan kararların alınmasını istedi. İzleyicilerin toplu olarak duruşma salonundan çıkarılmayacağını belirten Çelik, "Bu şekilde yargılama yapamazsınız. Biz figüran olmayacağız" dedi. Mahkeme Başkanı Ali Alçık ise, kapalı bir duruşma yapmadıklarını savunarak, yarın tekrar izleyicilerin içeri alınacağını belirtti. Alçık, avukatların ise, kendi iradeleri ile dışarı çıktıklarını belirtti. Avukatlar, daha sonra Avukat Hüseyin Boğatekin'e yönelik askerlerin darp tutanağını mahkeme heyetine sunarak, duruşma salonundan ayrıldı. Avukatların çıkmasının ardından tutuksuz sanıkların kimlik tespitine geçildi. Tutuksuz sanıklardan yazar Ragıp Zarakolu, kimlik tespitinin ardından sağlık sorunlarının bulunduğunu belirterek, duruşma salonundan ayrıldı.

Duruşmaya gelen tutuksuz 5 sanıktan "Ez livir im" diyen iki sanığın kimlik tespitlerini yapmayan mahkeme başkanı, "Sanığın Kürtçe konuştuğu görüldü" diye tutanaklara geçirdi ve mikrofonlarını aldı. Kimlik tespitlerinin ardından mahkeme heyeti, iddianamenin okunmasına geçmek isterken, tutuklu sanıklar adına açıklama yapan BDP İstanbul eski İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, duruşmaya gelirken mahkemeye karşı önyargısız olduklarını belirterek, "İki gündür yaşananlara baktığımızda bu ön yargısızlığımızda kırılma oldu. Diğer mahkemelerde olduğu gibi bu mahkemede de baskılar devam ediyor. Bizler kendimizi emniyet ve mahkemelerde güvende hissetmiyoruz. Burada da ötekileştiriliyoruz. Devlet zoruyla mahkemeyi sürdürebilirsiniz ama biz güvende değiliz. Yalnız ve savunmasız kaldık. Bu ortam böyle devam etmemeli" dedi.

Avcı'nın ardından söz alan tutuklu sanıklardan Prof. Dr. Büşra Ersanlı da, "Avukatlar, irade beyanında bulundular ve duruşma salonundan çıktılar. Ama ailelerimiz, mahkeme heyeti tarafından dışarı çıkarıldı. Ailelerimizin yanımızda olmasını istiyoruz. Bu bizi psikolojik olarak rahatlatacaktır" diye konuştu. Daha sonra mahkeme heyeti, 2 bin 400 sayfalık iddianamenin okunmasına karar verdi.

Öğleden sonraki oturum, iddianamenin özetlenerek okunmasıyla başladı. Avukat Emine Şeker, iki müvekkilinin iddianameyi görmediğini belirterek, iddianamenin tamamının okunmasını istedi. Avukat Müşir Deliduman da iddianamenin TRT spikeri tarafından değil savcı tarafından okunmasını istedi. Deliduman ayrıca, heyete yedek üyeler alınmasını talep etti.Mahkeme heyeti, avukatların bütün taleplerini reddetti. Avukat Deliduman, tekrar söz almak istedi ancak mahkeme heyeti izin vermedi. Sanıklar da bunun üzerine mahkeme heyetine sırtını dönerek uygulamaları protesto etti. Mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Temmuz Perşembe gününe erteledi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Tarım işçisi kadınlar için yaşam; yoksulluk ve şiddet

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa