‘Zer’ için Dersim’in tek sinema salonu yeniden açıldı

‘Zer’ için Dersim’in tek sinema salonu yeniden açıldı

Zer filmi, çekimlerinin önemli bir kısmının geçtiği Dersim’de vizyona girdi. Dersim'in tek sinema salonu, Zer için açıldı.

Kazım Öz’ün son filmi “Zer,” filmin çekimlerinin önemli bir kısmının geçtiği Dersim’de vizyona girdi. Geçen sene kapanmış olan Dersim’deki tek sinema salonu Sinema 62, Zer’in gösterimi için filmin oyuncularından Ali Daimi Boz tarafından yeniden açıldı.

675 sayılı KHK ile işinden çıkarılmış olan ve filmde de rol alan Ali Daimi Boz, Dersim’in geçen sene kapanmış olan tek sinema salonu Sinema 62’yi yeniden açarak işletmesini üstlendi. Bu girişimiyle “Zer”in bir anlamda eve dönüşünü sağlayan Boz, Dersimlileri yeniden sinema ile buluşturdu. Zer Dersim’de Sinema 62’de izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Bahoz (Fırtına), Demsala Dawî: Şewaxan (Son Mevsim: Şavaklar), He Bu Tune Bu (Bir Varmış Bir Yokmuş) ve Cinara Sipî (Beyaz Çınar) gibi ödüllü kurmaca ve belgesel filmleriyle tanınan Kazım Öz’ün son filmi “Zer,” prömiyerini 36. İstanbul Film Festivali’nde yapmıştı. Festival sonrasında 21 Nisan’da vizyona giren filmde Dersim, coğrafyası ve kültürü ile önemli bir rol oynuyor.

FİLMİN AFİŞİNE DE AMERİKA’DAN ÖDÜL

“Zer”in afişine imza atan Berkcan Okar, aralarında bu afişin de olduğu üç çalışması ile International Design Awards (IDA) / Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde üç ödül birden kazandı. Los Angeles'ta bu yıl 10. kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından olan IDA’da, Okar tasarladığı afişlerle grafik tasarım dalı, basılı/afiş kategorisinde ödüller kazandı.

Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten ve Levent Özdilek’in paylaştığı “Zer” filminde, kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER ZerDersim