Esad: Keşke uçağı düşürmeseydik

Esad: Keşke uçağı düşürmeseydik

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer Suriye'de Beşar Esad ile görüştü.Esad, Çakırözer'in silahsız bir uçağı neden düşürdünüz sorusuna "Uçak İsrail uçaklarının sürekli kullandığı koridoru kullanıyordu. Radarlarımızda göremediğimiz ve bilgi de verilmediği

Esad, Çakırözer'in silahsız bir uçağı neden düşürdünüz sorusuna "Uçak İsrail uçaklarının sürekli kullandığı koridoru kullanıyordu. Radarlarımızda göremediğimiz ve bilgi de verilmediği için askerler düşürdü. Türkiye'ye ait olduğunu sonra öğrendik" şeklinde yanıt verdi.

UÇAKSAVAR BATARYASI İLE DÜŞÜRÜLDÜ

Esad, uçağın uçaksavar bataryası ile düşürüldüğünü belirterek "Bu sistemler asla 2.5 km’den fazla uzaklıktaki bir hedefi vuramaz. Normalde uçak düşüremezler. Tek bir koşulu vardır. O da, çok alçaktan yaklaşıyorsa. Bu uçak çok alçakta uçuyordu ve sahile yaklaştığı anda düşürülmüştür" dedi.

'SAVAŞ DURUMUNDAYIZ'

Barış zamanında dost bir ülkeden gelen uçağın düşürülmeyeceğini vurgulayan Esad, "Ancak herkesin bildiği bir gerçek var: Biz savaş durumundayız. Dolayısıyla kimliğini bilmediğim her uçak düşman uçağıdır" şeklinde konuştu. Esad, uçağın düşürülmesinde merkezi bir karar olmadığını da belirtti.

Uluslararası hava sahasında düşürmüş olsalar özür dilemekten çekinmeyeceklerini belirten Esad "Yüzde yüz, keşke düşürmeseydik diyorum" diye konuştu.

ERDOĞAN UÇAK KRİZİNİ KULLANMAYA ÇALIŞIYOR

Esad, Suriye politikasında halkın desteğini alamayan Erdoğan'ın bu krizi halklar arası düşmanlığa çevirmek istediğini ifade etti. Esad, "Bir vatandaşınızın ölmesi benim kardeşimin ölmesidir" dedi. Aileye baş sağlığı dileyen Esad, "Pilotlardan birisinin babasının, “Benim oğlum öldü, ama ben savaş istemiyorum” sözlerinden çok etkilendim. Onun duygularını paylaşıyor, bu onurlu tavrının önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

İLİŞKİLER KESİLMESE SORUNU BÜYÜMEDEN ÇÖZERDİK

"Türkiye'de genelkurmay başkanı değiştikten sonra hükümet bizimle ilişkiyi yasakladı" diyen Esad, "Acil durumda arayacak bir Türk komutanın telefonu bile yok elimizde. İlişkiler kesilmeseydi sorunu büyümeden çözerdik" dedi.

ABD YÖNETİCİLERİNİ DİKKATE ALMIYORUM

Cenevre görüşmelerinde çıkan ortak metni değerlendiren Esad, "Suriye halkının kararına saygı vurgusu var. O da benim için yeterli" ifadesini kullandı. Hillary Clinton'ın "Esad gitmeli" sözlerini dikkate almadığını belirten Esad, "Ben genel olarak Amerikan yöneticilerinin hiçbir sözünü ciddiye almam. Çünkü ABD başından beri bize düşman" dedi.

KOLTUĞU DÜŞÜNÜYOR OLSAM FÜZE KALKANINA İZİN VERİRDİM

Esad, "Koltuğu düşünmüş olsaydım Amerika’nın telkin ve talimatlarını yerine getirirdim. Petro-dolarların peşinden koşardım. Ama daha önemlisi ülkemde füze kalkanı kurmasına izin verirdim." şeklinde konuştu.

İLİŞKİNİN TEMELİ HALKLAR ARASINDA

"Bölgede tüm haritanın değişeceği bir dönem yaşıyoruz. Yüz yıl önce Osmanlı’nın dağılma sürecine benziyor" diyen Esad, son 15 ayda birçok farklı alanda mücadele ettiklerini belirterek "Birincisi iç sorunu çözmek ve teröristlerle mücadele etmek. İkincisi Türkiye ile geliştirdiğimiz ve doruğa çıkardığımız ilişkileri korumayı hedefliyorduk. Ne yazık ki bu süreçte Türk hükümetinin attığı her adım bu yapıyı yok etmeye yönelik gelişti. Ve yaptığımız her şeyi yıkmayı başardılar. Ama bence ilişkinin temeli iki halk arasında duruyor" dedi.

SICAK SAVAŞA İZİN VERMEYECEĞİZ

Esad, gerginliğin sıcak savaşa dönüşmesine asla izin vermeyeceklerini belirterek, "Bu eğilimin yalnız ve yalnız Türk hükümetinde olduğuna ve Türk halkının asla savaş istemediğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Esad, "Benim kalmam ve gitmemle halkım ve ülkem kurtuluyorsa niye tutunayım ki. Bir gün bile kalmam. Tersi doğruysa yani halk beni istemiyorsa o zaman da zaten seçim var. Halk istiyorsa beni gönderir" dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net