Tutuklu gazeteci Kaplanoğlu: Tüm gazetecilere özgürlük!

Tutuklu gazeteci Kaplanoğlu: Tüm gazetecilere özgürlük!

5 Mayıs’ta tutuklanan Bursa Muhalif haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu, tüm gazetecilerin ve siyasi tutsakların özgürlüğe kavuşmasını diledi.

5 Mayıs’ta tutuklanan Bursa Muhalif haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu, avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajda “İktidarın tek adamlığa gittiği bu süreçte hedef alınan tüm gazetecilerin ve siyasi tutsakların bir an önce özgürlüklerine kavuşması”nı diledi. 

Kaplanoğlu’nun tutuklu bulunduğu 500 kişi kapasiteli Bursa H Tipi Cezaevi’nde iki kat daha fazla mahpus bulunuyor ve mahpuslar temel haklarından mahrum bırakılıyor

Gazeteci Ozan Kaplanoğlu’nun avukatı aracılığıyla Sendika.Org’a gönderdiği mesaj şöyle:

“Türkiye’de 200’e yakın tutuklu gazeteci var. İktidarın tek adamlığa gittiği, güçler ayrılığının ortadan kalktığı, faşizmin halka en ağır biçimde yöneltildiği süreçteyiz. Bu süreçte hedef alınan tüm gazetecilerin ve siyasi tutsakların bir an önce özgürlüklerine kavuşması dileğiyle…

Gazeteciliğe başladığım ve halen faşizmin baskılarına direnen sendika (kaç oldu?) sendika40.org’a selamlar…”

BURSA CEZAEVİNDE İHLALLER ARTTI

Öte yandan Ozan Kaplanoğlu’nun tutuklu bulunduğu 500 kişi kapasiteli Bursa H Tipi Cezaevi’nde 1000 mahpus var. Ozan’ın kaldığı 8 kişi kapasiteli koğuşta da 16 mahpus bulunuyor.

Cezaevinde mahpusların kitap alma, spor yapma ve 3 kişilik görüş ismi yazdırma hakları da kullandırılmıyor. Ancak cezaevi yönetimi, 20 Mayıs’tan sonra kullanabileceklerini vaat ediyor. Öte yandan cezaevindeki depolarda kolilerce kitap bekletiliyor. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net