Harakiri poşetten çıkıyor

Harakiri poşetten çıkıyor

Geçen yıl iki sayı yayınladıktan sonra Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun ilk sayı için verdiği para cezasının ardından kapanan karikatür dergisi Harakiri yeniden okurlarıyla buluşuyor. Dergi hakkında açılan davaların bir kısmı hala sürerken, derginin ekibi Harakiri’yi tekrar yayınlama kararı aldı. 

Sevda Aydın

Kutlukhan Perker’in yayın yönetmeni olduğu aylık mizah dergisi Harakiri, iki sayı çıktıktan sonra, aldığı 150 bin TL’lik ceza nedeniyle okurlarına veda etmişti. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında çıkan ilk sayısıyla dikkat çeken Harakiri’nin bu sayısında yer alan üç çizimin, “Küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacağına” hükmeden Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, yayının poşete koyulmasını istemiş ve hatta 18 yaşından küçüklere satışını yasaklamışlardı.

Muzır Kurulunca gönderilen tebligatta, Mehmet Ersoy tarafından çizilen “İlişkiler” konulu karikatür, “evlilik dışı ilişkiye özendirmek”le suçlanmıştı. Muzır kurulunun verdiği kararda şöyle deniliyordu; “İnceleme bölümünde de belirtildiği gibi derginin 15’inci sayfasında; “bencil” yazısının yanında kadının cinsel organının göründüğü, 44’üncü sayfada kadın erkek ikili tamamen çıplak değişik pozisyonda cinsi münasebetin ortaya konduğu çizimlerde görsel cazibeyi öne çıkararak, cinsel kışkırtıcılığı artırıcı karikatürize resimlerin bulunduğu, konuşma yazılarında da desteklendiği çizgi resim ve fotoroman türündeki çizim ve anlatımların çocuklarımız üzerinde daha etkili olduğu, bu tür yayınlarda dergide olduğu gibi evlilik dışı ilişkileri özendirir biçimde karikatürize çizimlere ve fotoromanlara yer verildiği, cinsel görselliğin öne çıkarılarak kadının cinsel meta olarak algılanmasına yol açacağı kuşkusuzdur. Toplumlar, varlıklarını koruyabilmek ve toplum düzenini sağlayabilmek amacıyla sosyal normları oluşturmuşlardır. Basın-yayın, araç ve organları bu normlara bizzat uymak zorundadır.”

Muzır kurulunun Karikatüre porno muamelesi yaptığını söyleyen Kutlukhan Perker ve dergi ekibi bütün bu sürecin ardından dergiye yeniden hayat verdiler. Harakiri’nin kurucularından M. Kutlukhan Perker’le derginin mahkeme sürecini ve yeni sayısı üzerine konuştuk.

‘SELF SANSÜR KORKUTUCU OLURDU’

Öncelikle açılan davaların kendisini ve diğer çizer arkadaşlarını tedirgin ettiğini söyleyen Perker, Bir çizer açısından ‘muzır’ ilan edilmenin yıpratıcı olduğunu da ekliyor sözlerine. ‘Muzırlık hayatın parçasıdır’ diyen Perker, çizerlerin çalışmalarında kendi otokontrollerinin olduğunu, neyi ne şekilde anlatacaklarına zaten dikkat ettiklerini aktarıyor. “Zaten self sansür korkutucu olurdu” diyen Perker, Bunun olmaması için dikkat ettiklerini belirtiyor.

Harakiri’nin yeni sayısında diğer sayılardan farklı pek çok sürpriz olduğunu söyleyen Perker, derginin önceki sayılarındaki yoğun edebi yönü azalttıklarını, yeni sayılarda görselliğe ve mizaha ağırlık verdiklerinin altını çiziyor.

HARAKİRİNİN İKİ CANI KALDI

Harakiri dergisi mahkeme sürecinde yayın hayatıyla ilgili hiç bilmedikleri bir şeyle karşılaşıyorlar. Bir derginin en fazla üç kez Muzır kuruluna gelme hakkı var. Yani üçüncü kez muzır kurulunun önüne giden bir dergi bir daha yayınlanamayacak. İlk iki sayının ardından muzır kuruluna giden Harakiri için bu epey düşündürücü. Ki, Türkiye’deki pek çok yayın organı böyle bir tehlikeyle sürekli burun buruna. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net