'ABD, anlaşma sonrası Tabka’yı terk eden IŞİD’lileri vurdu'

'ABD, anlaşma sonrası Tabka’yı terk eden IŞİD’lileri vurdu'

ABD'nin SDG'nin varılan anlaşma ile Rakka'ya geçmesine izin verdiği IŞİD'lilere hava bombardımanı düzenlediği bildirildi.

Suriye Demokratik Güçleri’nin Tabka operasyonunun IŞİD’lilerin kentten çekilmeyi kabul etmesiyle sona ermesi sonrası ABD’nin kenti terk eden IŞİD’lilere yönelik hava bombardımanı gerçekleştirdiği bildirildi.

Wall Street Journal’a göre, SDG’nin Tabka’da IŞİD’le vardığı anlaşmanın ABD’den habersiz olduğu iddia edildi ve bunun Rakka operasyonu öncesi “ABD’nin Suriye’deki en önemli askeri müttefikiyle arasındaki iletişimsiz eksikliğini gösterdiği” ifadesi kullanıldı.

1 aylık Tabka kuşatmasını sona erdiren anlaşma sonrası 70 IŞİD’liye tuzakladıkları patlayıcıları etkisiz hale getirmeleri ve ağır silahlarını devretmeleri karşılığında Rakka’ya geçiş imkanı tanındı.

ABD’li yetkililere göre SDG anlaşmayı sivilleri korumak ve IŞİD’in Tabka Barajı’nı imha etmesini önlemek için gerçekleştirdi. Ancak ABD’nin anlaşma sürecine dahil olmadığı bildirildi.

ABD uçaklarının, anlaşma sonrası bölgeyi terk eden IŞİD’lilere hava bombardımanı düzenlediği aktarıldı.

Askeri yetkili Jeff Davis, “Anlaşma, onların Tabka Barajı ve kentten tamamen çekilmeleri için yapıldı ancak bu, IŞİD’lileri savaş alanında gördüğümüz anda vuracağımız gerçeğini değiştirmiyor” açıklamasını yaptı.

Davis, ABD’nin SDG’nin savaş alanında yaptığı anlaşmalara bağlı olup olmadığına dair sorulan soruyu ise yanıtsız bıraktı.

‘ANLAŞMA’ NE ANLAMA GELİYOR?

Suriye’de çatışmaların “anlaşma” ile sona ermesi sık rastlanan bir durum. Son olarak Suriye ordusunun Şam’ın doğusunda Kabun ve Teşrin’e yönelik operasyonları da anlaşma üzerine cihatçıların çekilmesiyle sona erdi. ‘Fırat Kalkanı’nın el Bab, Suriye ordusunun Keşiş Hava Üssü kuşatması gibi operasyonları da benzer şekilde bitti.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net