‘Tedavi edilmeyen yaralı tutuklular uzuvlarını kaybediyor’

‘Tedavi edilmeyen yaralı tutuklular uzuvlarını kaybediyor’

Avukat Tugay Bek, Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne yaralı olarak getirilen 24 tutuklunun tedavileri yapılmadığı için, uzuv kaybı yaşadıklarını söyledi.

Nusaybin’de yaralı olarak tutuklanan ve Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne getirilen 24 tutuklunun tedavileri yapılmadığı için, uzuv kaybı yaşadıklarını söyleyen Avukat Tugay Bek, bazılarının el ve ayağını kaybettiği bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde siyasi tutuklulara dönük baskı ve saldırılar artarak sürüyor. Tutukluların aileleri, çocuklarına yönelik baskının her geçen gün artığını belirterek, var olan hakların dahi kullandırılmadığını kaydetti.

Yakınları, birçok tutukluya iletişim cezası verildiğini, gazete ve kitapların engellendiğini, hasta olanların ise hastaneye götürülmediğini aktardı.

'OSMANİYE'DE YOK’ DENİLEREK İSTENEN GAZETELER VERİLMİYOR

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan siyasi tutukluların sistematik baskı ve işkenceye maruz kaldığını aktaran İHD Osmaniye Temsilcisi Necmettin Özkan, tutukluların ciddi hak ihlalleri ile karşılaştığını söyledi. Tutukluların görüş saatinin keyfi olarak belirlendiğini ve tutukluların asker ile gardiyanların tacizlerine maruz kaldığını anlatan Özkan, "Tutsaklardan ve tutsak yakınlarından aldığımız bilgilere göre; cezaevinde baskılar gün geçtikçe katmerleşiyor. Tutsaklar hastaneye götürüldüklerinde kelepçeli muayene dayatılıyor. Bunu kabul etmedikleri için de tedavileri yapılmıyor. 3 ayda bir eşya veriliyor. Tutsakların istedikleri gazeteler cezaevi idaresince 'Osmaniye'de satılmıyor' denilerek, verilmiyor. Kaldıkları koğuşlar gardiyanlar tarafından sık sık aranıp, eşyaları dağıtılıyor. Baskı ve saldırı girişimleri her geçen gün artıyor. Bizler bu baskı ve saldırıların son bulmasını istiyoruz" dedi.

‘NUSABİN’DEN GETİRİLEN YARALILAR TEDAVİ EDİLMEDİĞİ İÇİN ELLERİNİ VE AYAKLARINI KAYBETMİŞ’

Hak ihlallerinin halen devam ettiğini aktaran Avukat Tugay Bek de, tutukluların cezaevinde ceza içinde ceza yaşadığını söyledi. Tutukluların kaldığı koğuşların bir grup gardiyan tarafından her gün arama adı altında basılarak, tutuklulara baskı oluşturulduğunu anlatan Bek, hiç bir şekilde cezaevi içine kitap alınmadığını söyledi. Hasta tutukluların tedavilerinin yapılmadığını söyleyen Bek, "Nusaybin'de yaralı olarak gözaltına alınıp tutuklanan ve Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'ne getirilen 24 kişinin tedavileri yapılmadığı için kimilerinde ciddi anlamda kalıcı hasarlar oluşmuş durumda. Kimlerinin elini ve ayağını kaybettiği bilgileri bize ulaştı. Daha önce kısmi olarak tedavi yapılıyordu. Şu an tedavileri yapılmıyor. Bu konu ile ilgili girişimlerimiz olacak" şeklinde konuştu. (DİHABER)
 

www.evrensel.net