Fransız gazeteci için verilen ’sınır dışı’ kararına itiraz

Fransız gazeteci için verilen ’sınır dışı’ kararına itiraz

Hasankeyf'de fotoğraf çekerken gözaltına alınan Fransız gazetecinin sınır dışı edilme kararına, avukatları itiraz etti.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde fotoğraf çekerken gözaltına alınan Fransız Gazeteci Mathias Depardon, Gaziantep Geri Gönderme Merkezine götürüldü. Depardon’un sınır dışı edilmesi için işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. Depardon’un avukatları sınır dışı işleminin iptali için başvuruda bulundu.

Türkiye’de yaşayan Gazeteci Mathias Depardon, geçen Pazartesi günü National Geographic için Batman’ın Hasankeyf ilçesine fotoğraf çekmeye gitti. Ilısu Barajı altında kalacak Hasankeyf’in taşınacağı yeni alanı görüntüleyen Depardon, burada yanında tercümanıyla birlikte gözaltına alındı. Sosyal medya hesabından “terör örgütü propagandası” yapmakla suçlanan Mathias Depardon sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılan Depardon, daha sonra Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından sınır dışı edilmek üzere Gaziantep Geri Gönderme Merkezine götürüldü. Oğuzeli ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Depardon’un avukatları sınır dışı işleminin iptali için başvuruda bulundu.

Uluslararası gazeteler adına çalışan Fransız Gazeteci Mathias Depardon, belgesel fotoğrafçılığı da yapıyor. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Mayıs 2017 17:29
www.evrensel.net