Çeşme semalarını uçurtmalar doldurdu

Çeşme semalarını uçurtmalar doldurdu

İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali'nde, rengarenk yüzlerce uçurtma gökyüzünde adeta dans etti.

İzmir Çeşme Belediyesi'nin '9 Durak 9 Deneyim' projesi kapsamında gerçekleştirilen Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali, bugün başladı. Martı Uçurtma Kulübü'nün de profesyonel uçurtmacılarla destek verdiği festivale Fransa, Hollanda, İtalya ve İngiltere'den de profesyonel uçurtmacılar katıldı. Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali nedeniyle Reisdere Mahallesi'nin sokakları bayraklarla süslenirken, festival alanına, yöresel yiyecek ve içeceklerle hediyelik eşyaların satıldığı stantlar kuruldu.

Çeşme'nin bütün mahallelerinden vatandaşlar festival alanına servis araçlarıyla taşındı. Çeşme Belediyesi, 2 gün sürecek festival nedeniyle çocuklara ve vatandaşlara bin adet uçurtma dağıttı. Profesyonel uçurtmacılar, sabahtan itibaren birbirinden ilginç uçurtmalarını hazırlayarak gökyüzüne uçurdu. At, köpek balığı, çizgi film kahramanları gibi büyük boy uçurtmalarla gökyüzünde görsel bir şölen yaşandı.

Rüzgarın sert esmesi nedeniyle uçurtmacılar, bazen zorluk yaşasalar da profesyonel olmanın avantajıyla gökyüzünü renklendirmeyi başardı. Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede ve şarkıcı, söz yazarı Pınar Aylin de profesyonel uçurtmacılarla birlikte bir süre uçurtma uçurdu.

Çeşme Belediyesi'nin mahallelerden ücretsiz servislerle taşıdığı her yaştan Çeşmeli, günün geç saatlerine kadar uçurtmalarını uçurarak keyifli bir gün yaşadı. Festival, yarın akşam saatlerinde sona erecek. (DHA)

www.evrensel.net