TV10 eylemi 32’nci haftada

TV10 eylemi 32’nci haftada

KHK'lerle kapatılan TV10'un çalışanları, televizyonlarının açılması ve adalet talebiyle Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan TV10’un çalışanları, televizyonlarının açılması talebi ile 32’inci kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Eylemde, “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” pankartı açılarak, “Özgür basın susturulamaz” ve “TV10 Alevilerin sesi susturulamaz” dövizleri taşındı. Eyleme, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Cumartesi Anneleri, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) destek verdi.

‘BURADAYIZ, DİRENMEYE DEVAM EDİYORUZ’

Eylemde ilk olarak konuşan kapatılan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, Soma Katliamı’nın 3’üncü yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Soma için ilk canlı yayını kapatılan kanalların yaptığını söyleyen Büyükşahin, bunlardan birinin de TV10 olduğunu belirtti. Alevilerin, emekçilerin, demokrasi güçlerinin seslerinin yok sayılması için televizyonlarının kapatıldığına dikkat çeken Büyükşahin, “Ama biz yine buradayız ve direnmeye devam ediyoruz” dedi. Büyükşahin, “Bu ülkede demokrasi olduğunu söylüyorsunuz. ‘Alevilere kim baskı yapıyor’ diyeceksiniz. Bu ülkede özgürlük yok, demokrasi yok. Ama özgürlük ve demokrasiyi hep beraber mücadele edip beraber kazanacağız” diye konuştu.

‘TEK SESLİLİĞE İZİN VERMEYECEĞİZ’

TV10 çalışanlarının yaklaşık 6 aydır kanallarının açılması için mücadele ettiğini belirten TGS Başkanı Gökhan Durmuş, “Türkiye’de özellikle OHAL ile birlikte tek ses yaratılmak isteniyor. Bu tek sesi oluşturmak için de muhalif medya kapatılıyor. Alevilerin sesi kısılmak isteniyor. O yüzden TV10’u kapattılar” dedi. TGS olarak kapatılmalara tüm güçleriyle mücadele ettiklerini ifade eden Durmuş, bugün de TV10 çalışanlarının yaptığı eyleme destek için orada olduklarını söyledi. Tek sesliliğe izin vermeyeceklerini kaydeden Durmuş, inadına çok seslilik ve çok kültürlülük diyeceklerini ifade etti. Cezaevlerinde 162 gazetecilerin durumuna değinen Durmuş, “Bir ülkede gazeteciler tutuklanıp medya kuruluşları kapatılıyorsa hedef demokrasidir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER TV10KHKOHALMedya