Maden Mühendisleri: Katliamın sorumlusu taşeronu getirenler

Maden Mühendisleri: Katliamın sorumlusu taşeronu getirenler

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Soma Katliamı’nın yıl dönümünde, Beşyol Madenci anıtında açıklama yaptı.

Manisa Beşyol Madenci anıtında konuşan Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, katliamda 5 maden mühendisi ile birlikte 301 kişinin öldüğünü hatırlatarak, “Başta Soma olmak üzere Şirvan, Ermenek, Karadon, Elbistan, Kemalpaşa, Dursunbeyli, Gediz, Armutcuk, Kozlu ve adını sayamadığımız diğer tüm facialarda yaşamını yitiren meslektaşlarımızı ve maden emekçilerini saygıyla anıyoruz” dedi.

Yüksel, “Kazanın asli nedenleri taşeronlaştırma, üretim zorlaması, mevzuattan kaynaklanan esnekleştirme ve denetimsizleştirmedir. Gerçek sorumlular iş güvencesinden, mesleki bağımsızlıktan yoksun maden mühendisleri değil, bu ocaklara taşeronu, rödovansçıyı sokanlardır. Denetimi etkisizleştirenlerdir. İnsan yaşamını hiçe sayan ve ‘bu işin fıtratında vardır’ diyen anlayıştır” şeklinde konuştu.

“Soma’dan sonra siyasi iktidar çeşitli vaatlerde bulunmuştu” diyen Yüksel, üç yıl geçmesine rağmen gerekli ve yeterli önlemler alınmaması nedeniyle ölümlerin devam ettiğini söyledi. Siyasi iktidarın meslek odalarının sesine kulak vermesi gerektiğini söyleyen Yüksel, Soma davasında adaletin yerini bulması için davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı. (Manisa/EVRENSEL)

www.evrensel.net