Soma yıl dönümü: Kamusal denetim yapılmadı

Soma yıl dönümü: Kamusal denetim yapılmadı

Soma Katliamı'nda ölen işçiler Ankara'da anıldı: Kamusal denetim etkin bir biçimde yapılamadı. Soma'dan sonra Ermenek ve Şirvan oldu.

Ankara'da emek ve meslek örgütleri Soma katliamının 3. yıl dönümde Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı'nda andı. Anmada konuşan DİSK Ankara İl Temsilcisi Tayfun Görgülü, Soma'dan sonra iş cinayetlerinin artarak devam ettiğini ifade ederek, “İş cinayetlerinde ülkemiz dünyada 3. sırada, AKP'nin iktidara gelmesiyle beraber tablo daha vahim ve vahşi bir hal aldı” dedi.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası üyeleri Soma katliamında ölenleri, katliamın 3. yıl dönümünde Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla andı. Emek ve meslek örgütleri adına ortak basın açıklamasını yapan DİSK Ankara İl Temsilcisi Tayfun Görgülü, Soma katliamının arkasında yatan nedenlerin işçileri işsilik ile ölüm arasında seçim yapmaya bırakan, iş cinayetlerini “kader- fıtrat” olarak gören anlayışın olduğunu söyledi. Türkiye'nin iş cinayetlerinde dünyada 3. sırada yer aldığına dikkat çeken Görgülü, “AKP'nin iktidara gelmesiyle beraber tablo daha vahim ve vahşi bir hal aldı. AKP iktidarı döneminde uygulanan özelleştirme politikalarıyla madenler yağma ve yandaş zihniyetiyle teknik bilgi ve alt yapısı yeterli olmayan yandaş şirketlere verildi. Bu madenlerde kamusal denetim de etkin bir biçimde yapılamadı. Soma'dan sonra Ermenek ve Şirvan katliamları yaşandı” diye konuştu. 

'BÜTÜN SORUMLULAR YOK!'

Görgülü, Türkiye'de var olan sistemin işverenlerin çıkarı üzerine kurulduğuna dikkat çekerek, “Yasalarlar, işçilerin sendikal haklarını engellenmesi, kiralık işçilik, esnek çalışma, artan çalışma saatler ve en son göz dikilen kıdem tazminatlarıyla güvencesiz çalışma sonu katliamlara varmıştır” dedi. 

Soma katliamın davasında da bütün sorumluların yargılanmadığının altını çizen Görgülü,  “TKİ, MİGEM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve hükümet tüm bu yaşananlardan sorumludur ve hesap vermelidir” diye ekledi. Görgülü'nün ardında söz alan Soma katliamı davası avukatlarından Sercan Aran davanın süreci hakkında bilgi vererek, “Dosyada tek bir kamu görevlisi yok. Tüm sorumlular dosyaya eklenip ceza alıncaya kadar davanın peşini bırakmayacağız” dedi. Davanın geldiği son aşamada sanıkların sorumluluğu üstlerinden atmaya çalıştığını ifade eden Aran, “Sanıklar madende yaşananı FETÖ'nün sabotajı olarak göstermeye ve bahane uydurmaya çalıştı. Alp Gürkan bu konuda bir dava açtı. Savcı ise bu davayı gerekçe göstererek 3 duruşmadır mütalaasını vermiyor. Alp Gürkan ve 4 sanık dosyaya dahil edilince sanıklar mahkeme heyeti ve mağdur ailelerini tehdit etmeye başladı” diye belirtti. (Ankara/EVRENSEL)


 

www.evrensel.net