Monte Carlo Balesi, öğrencilerle buluşacak

Monte Carlo Balesi, öğrencilerle buluşacak

İstanbul’a gelecek Monte Carlo Balesi, gösteri öncesinde İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü öğrencileriyle buluşacak.

“Göl-Kuğu Gölü’ne İthafen” gösterisi için önümüzdeki hafta İstanbul’a gelecek Monte Carlo Balesi, gösteri öncesinde İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü öğrencileriyle buluşacak. Monte Carlo Balesi dansçıları, Artistik Direktörü Jean-Christophe Maillot ve Monte Carlo Balesinin eski dansçılarından, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Dansçısı Balet Melih Mertel, Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesinde kurulacak bale stüdyosunda öğrencilere özel bir ders verecek. Derste, profesyonel dansçılarla genç bale öğrencileri aynı stüdyoyu paylaşma şansı yakalayacak.

16-17 MAYIS TARİHLERİNDE SAHNELENECEK

Gösteri, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu Performans Sanatları Merkezinin (PSM) iş birliğiyle 16-17 Mayıs tarihlerinde Zorlu PSM Ana Tiyatroda sanatseverlerle buluşacak.

Dansı tiyatroyla birleştirirken, sanatın tüm alanlarından beslenen yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot’nun, Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden Goncourt Akademisi Ödülü’nün sahibi Yazar Jean Rouaud’nun iş birliğinde hayata geçirdiği prodüksiyon, Çaykovksi’nin “Kuğu Gölü” başyapıtına yepyeni bir yaklaşım getiriyor. “GÖL - Kuğu Gölü’ne İthafen”de Siegfried ve Odette’in hikayesi, sahne tasarımı ve kostümlerle sahnelenecek. Gösterinin sahne tasarımı Görsel Yönetmen Ernest Pignon-Ernest, kostümler ise Philipe Guillotel tarafından hazırlandı.

MONTE CARLO BALESİ 1985’DE KURULDU

Kökleri, Sergei Diaghilev önderliğinde 1909 yılında atılan ve tüm dünyada bale sanatına yeni bir anlam katarak çığır açan Ballets Russes Topluluğuna dayanan Monte Carlo Balesi, 1985 yılında H.R.H. Hannover prensesinin isteğiyle kuruldu. 1993 yılından bu yana Jean-Christophe Maillot’nun yönetimindeki topluluk, 50 başarılı dansçıdan oluşuyor. Monte Carlo Balesi, Jean-Christophe Maillot’nun 20 yılı aşkın süredir hazırladığı Vers un pays sage (1995), Roméo et Juliette (1996), Cendrillon (1999), La Belle (2001), Le Songe (2005), Altro Canto (2006), Faust (2007) ve LAC (2011) gibi gösterileriyle günümüzün en önemli topluluklarından biri haline geldi. (İstanbul/DHA)

www.evrensel.net