Mustafa Akıncı: Artık karar zamanı

Mustafa Akıncı: Artık karar zamanı

Kıbrıslı Türk ve Rum Liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün akşam yeniden bir araya geldi.

Kıbrıslı Türk ve Rum Liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde önceki akşam yeniden bir araya geldi. Görüşme, ara bölgede Birleşmiş Milletler tarafından müzakereler için tahsis edilen binada gerçekleşti. Görüşme sonrası Akıncı açıklama yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anastasiadis’le bugüne kadar yaptıkları çalışmayı değerlendirdiklerini, müzakerecilerin ise mülkiyet konusunda yaptıkları çalışmayı kendilerine  aktardığını söyleyerek, müzakerelerde artık karar verme zamanının geldiğini vurguladı. 

GÖRÜŞME 17 MAYIS’TA

17 Mayıs’ta gerçekleştirilecek bir sonraki görüşmeye kadar ne yapmaları gerektiğinin talimatını müzakerecilere verdiklerini ifade eden Akıncı, 17 Mayıs’a kadar müzakerecilerin bir kaç kez bir araya gelerek yoğun bir çalışma yapacaklarını da ifade  etti. 

2 yılda 60’dan fazla liderle, 150’den fazla müzakereci görüşmesi gerçekleştirildiğini kaydeden Akıncı, bu süre içerisinde bir çok komitenin de bir çok alanda uğraş verdiğini dile getirdi. Başardıkları ve başaramadıkları konular olduğunu ifade eden Akıncı, artık bir sonuca varıp varamayacaklarının kararını vermeleri  gerektiğini söyledi. 

Kıbrıs Türk tarafının çözüm kararlılığının bilindiğini, bunu defalarca kanıtladıklarını kaydeden Akıncı, çözüm için zamandan çok politika kararlılık ve siyasi irade ve bunları kanıtlamak  gerektiğinin altını çizdi. 

Akıncı, önümüzdeki birkaç haftanın kritik olduğunun ve Kıbrıs Türk toplumuyla Kıbrıs Rum toplumuna çözüm için bir şans vermek gerektiğinin bilinci içerisinde müzakere masasında olduğunu da ifade etti. (DHA)

www.evrensel.net